Zaproszenie na uroczystą Mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 35 rocznicę Jego śmierci i koncert słowno – muzyczny “Dobrem zwyciężać”

RADOM, Kościół Garnizonowy w Radomiu, pl. Konstytucji 3 go maja 1

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki.


Uroczystości bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

20.10.2019 r. niedziela

godz.18.00
Uroczysta Msza Święta w intencji Kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki w 35. rocznicę Jego śmierci
godz. 19.00 
„DOBREM ZWYCIĘŻAĆ” koncert słowno – muzyczny
Jerzy Zelnik – aktor, Robert Grudzień z zespołem
Czasy, w jakich żyjemy domagają się szczególnych przewodników duchowych. 
Jednym z nich jest nadal ks. Jerzy Popiełuszko. Rozważanie jego przesłania
oznacza powrót do zapoznanych wartości ewangelicznych. Pozostaje on patronem i świętym na czas nowego tysiąclecia. Patron to ktoś, kto wspiera. Albowiem wielu mu współczesnych go nie rozumiało, pozostawiając go w opuszczeniu. 
Zginął nie tylko za Polskę, solidarność, ale za prawdę Chrystusową, dającą autentyczną wolność. Całą mocą swej ewangelicznej odwagi wskazywał, że trzeba przezwyciężać lęk, gdyż religia chrześcijańska nie jest religią strachu, ale religią miłości. Pokazujemy, że to co mówił i czynił pozostaje nadal aktualne, godne przynajmniej duchowego naśladownictwa. Chcemy przypomnieć atmosferę tamtych, solidarnościowych lat, z nadzieją, że to co dobre i Boże nigdy nie ulega zapomnieniu i przekreśleniu. ks. prof. Jan Sochoń 
“Zło dobrem Zwyciężaj” – to propozycja wykonania koncertu słowno-muzycznego w 35.rocznicę tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Program oparty jest na scenariuszu ks. prof. Jana Sochonia oraz Jerzego Zelnika, realizowany w kościołach oraz salach koncertowych w Polsce i za granicą od roku 2004. 

“Zło dobrem zwyciężaj” 
Na bliskość postawy Ojca Świętego i sługi Bożego Ks. Popiełuszki wskazywał w homilii bp Marian Duś. Zasadniczy wątek swoich rozważań poświęcił sprawie przeciwstawiania się złu i unikania przemocy. – “W świecie wciąż istnieje wiele zła, które nie znikło wraz ze zmianą ustroju. Może dlatego, że źródło zła tkwi nie tyle w strukturach zewnętrznych, ale w sercu pojedynczego człowieka. (…) Są chyba dwa powody dla których człowiek daje się zwyciężyć złu: pierwszy to pragnienie odwetu, drugi – to przekonanie , że tylko siła może zmienić ten świat. Trzeba przyznać, że w każdym z nas tkwią ciemne siły. Ulegając im poddajemy się logice, która niegdyś cechowała pogan: oko za oko, ząb za ząb, słowo za słowo. Natomiast miłość i przebaczenie odbierane są jako oznaka słabości, niegodna prawdziwego człowieka. A przecież odwet nie wyrównuje krzywdy. Rodzi następną krzywdę i nowy odruch zemsty. Mechanizm odwetu jest z natury śmiercionośny – mówił biskup, dodając “przebaczenie jest zatem absolutnie konieczne, aby świat przetrwał. 

Fragment rozmowy z Jerzym Zelnikiem 

Pragnę podnosić ludzi na duchu 
ZGODNIE Z SUMIENIEM 
– Jednym z nurtów Pańskiej działalności aktorskiej są występy w świątyniach. 
Mają one szczególny charakter, ponieważ odbywają się w szczególnym miejscu… 
– Na moich artystycznych szlakach znajduje się wiele kościołów. Występuję w nich nie tylko dlatego, że jestem chrześcijaninem. Przemawia za tym także niezwykłe skupienie publiczności, nieporównywalne ze skupieniem w salach teatrów czy domów kultury. Głoszenie słowa w pobliżu tabernakulum i stołu ofiarnego nakłada na mnie szczególną odpowiedzialność. W takim miejscu wiara i rozum współdziałają ze sobą w przekazywaniu ważnych treści. Spektakle w świątyniach uskrzydlają mnie. Prezentując je pragnę podnosić ludzi na duchu i podkreślać, że istnieje inna rzeczywistość od kreowanej przez media. 
– Ostatnio prezentuje Pan spektakl “Dobrem zwyciężyć”, poświęcony dwudziestej rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… 
– Program został pomyślany jako symboliczna cegiełka w procesie beatyfikacyjnym bohaterskiego kapłana. Scenariusz spektaklu napisałem wraz z poetą, księdzem Janem Sochoniem. Natomiast wykonawcami prześlicznej muzyki są wirtuoz organów Robert Grudzień i grający na fletni Pana Georgij Agratina. Wspólnie chcemy dołożyć się do tego, aby pamięć o księdzu Jerzym była żywa. Festiwal Roberta Grudnia www.grudzien.pl
Robert Grudzień dyrektor festiwalu Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą – ogólnopolski projekt utorski www.grudzien.pl t.601306483

PROGRAM OGÓLNOPOLSKICH UROCZYSTOŚCI

Zapraszamy Ogólnopolski projekt 35. ROCZNICA ŚMIERCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI „DOBREM ZWYCIĘŻAĆ” koncert słowno – muzyczny 
12.10.–27.10.2019 Grudziądz, Działoszyn, Bydgoszcz, Warszawa, Radom, Suchowola 

GRUDZIĄDZ inauguracja – 2.10. 2019 r. /sobota/ godz. 18.30 / Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu 
Ul. Kościelna 1 
DZIAŁOSZYN – 14.10.2019 r. /poniedziałek/ godz. 17.00 / Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Działoszynie 
Działoszyn 30 
59-916 Bogatynia 3 
BYDGOSZCZ – 17.10.2019 / czwartek/godz.19.00 / Kościół Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy 
Ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 3 
WARSZAWA – 18.10.2019 r. /piątek/ godz. 19.00 / Kościół Dzieciątka Jezus w Warszawie 
Ul. Czarnieckiego 15 
RADOM – 20.10.2019 r. / niedziela/ godz. 19.00 / Kościół Garnizonowy w Radomiu 
pl. Konstytucji 3 go maja 1 
SUCHOWOLA finał – 27.10.2019 r. / niedziela / po mszy o godz. 12.00 / Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli 
Plac Kościuszki 3