Zaproszenie: Święto Wojsk Obrony Terytorialnej i nadanie sztandaru 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

W niedzielę, 27 września 2020 r. o godzinie 12:00 na Placu Antonio Corazziego w Radomiu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenie sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

27 września: powstanie Polskiego Państwa Podziemnego – święto WOT

27 września to data szczególna w historii Polski, jest ona symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi.  W dniu 27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która w listopadzie tego samego roku przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 r.  w Armię Krajową. W tym roku obchodzimy już 81 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jedynej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

27 września jest również szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego dnia obchodzą swoje święto. Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

Wojska Obrony Terytorialnej są obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Formacja liczy dzisiaj blisko 26 tys. żołnierzy z czego 22 tyś. to ochotnicy. W chwili obecnej prawie 4000 ochotników jest w trakcie procesu rekrutacji, a 1000 osób czeka na wystawienie kart powołania.

Sztandary wojskowe dla 6 Mazowieckiej Brygady OT

Szczególnym wydarzeniem podczas obchodów tegorocznego święta WOT będzie uroczystość wręczenia sztandaru wojskowego 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Na to najważniejsze w historii brygady wydarzenie, mazowieccy Terytorialsi czekali 1184 dni.

– Sztandar będzie znakiem 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem każdego z naszych żołnierzy będzie bronić i strzec sztandaru 6MBOT, a w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulegnie rozformowaniu – wyjaśnia płk Przemysław Owczarek, który w najbliższą niedzielę odbierze sztandar z rąk Ministra Obrony Narodowej, pana Mariusza Błaszczaka w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru.

– Sztandar, który zostanie nam przekazany w tak wyjątkowym dniu – utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, będzie dla żołnierzy południowego Mazowsza natchnieniem do wypełniania służby żołnierskiej w sposób godny następców tych, którzy sześćdziesiąt lat temu walczyli i zwyciężali dla Rzeczypospolitej – podkreśla Dowódca 6MBOT.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku. Brygada jest częścią Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – piątego rodzaju sił zbrojnych. W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Pomiechówku i 65 blp w Płocku oraz samodzielne kompanie. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest południowe Mazowsze. Brygada liczy ponad 1650 żołnierzy w tym niemal 240 zawodowych. Obecnie 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jest na etapie szkolenia specjalistycznego, a od 24 października wejdzie w ostatni etap – szkolenia zgrywającego.

Przebieg uroczystości:

10.30 – Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Świętego Stanisława Biskupa w Radomiu (Plac Konstytucji 3 Maja 1).
11.00 – 16:30 – Prezentacja sprzętu i uzbrojenia.
12.00 – Uroczysta zbiórka z okazji 81. Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  im. rotmistrza Witolda Pileckiego (plac Antonio Corazziego w Radomiu).
13.20 – Złożenie wieńców pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej w Radomiu.
14.00 – Spotkanie żołnierskich pokoleń.
15.00 – Koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
16.15 – Zakończenie.

Uroczystość będzie transmitowana na żywo na kanale You Tube Wojsk Obrony Terytorialnej oraz na profilu Facebook @Terytorialsi.

Biuro Prasowe Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej