W PIĄTEK 10 KWIETNIA BR. O GODZ. 13.00 MODLITWA EKUMENICZNA W KATEDRZE POLOWEJ WOJSKA POLSKIEGO W INTENCJI OFIAR TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ

W piątek o godz. 13.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się modlitwa w intencji ofiar tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Będzie ona miała charakter ekumeniczny. Wezmą w niej udział: bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, prawosławny biskup polowy abp Jerzy Pańkowski oraz ewangelicki biskup polowy Mirosław Wola. 10 kwietnia przypada dziesiąta rocznica katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej złożone zostaną kwiaty i znicze. Biskupi polowi udadzą się także do krypty w podziemiach katedry, gdzie spoczywają bp gen. broni Tadeusz Płoski i ks. płk Jan Osiński, którzy zginęli w tej katastrofie.

„W katastrofie 10 kwietnia 2010 r., zginęły najważniejsze osoby w naszym państwie: Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wielu ważnych środowisk. Niepowetowane straty poniosło także każde z duszpasterstw wojskowych – zginęli biskupi polowi katolicki i prawosławny oraz naczelny kapelan ewangelicki. Powstała rana, która krwawi do dzisiejszego dnia. W każdą rocznicę tej katastrofy pamiętaliśmy o zmarłych sprawując Msze św. i modląc się w wielu miejscach naszej Ojczyzny. W tym roku, z powodu pandemii musimy ograniczyć się do skromnej uroczystości. Wraz z wieloma osobami, które w Wielki Piątek będą łączyć się z nami online, będziemy prosić Boga w intencji wszystkich ofiar katastrofy o dar nieba – powiedział bp Guzdek.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w Polsce nabożeństwo odbędzie się bez udziału wiernych. Na stronach internetowych Ordynariatu Polowego (www.ordynariat.pl), katedry polowej Wojska Polskiego (www.katedrapolowa.pl) oraz w mediach społecznościowych zostanie przeprowadzona transmisja.


źródło: Ordynariat Polowy