Uroczystości z okazji Święta Lotnictwa

28 sierpnia br., z okazji Święta Lotnictwa, w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego odbyła się uroczysta zbiórka. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Radom płk. dypl. pil. Janowi SKOWRONIOWI odegrano Hymn Polski, a na maszt wciągnięto flagę państwową. Następnie wręczono wyróżnienia – Odznaki Pamiątkowe  42. BLSz, medale oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Dowódca w swoim przemówieniu przywołał osiągnięcia polskiego lotnictwa wojskowego, złożył wszystkim życzenia zdrowia i pomyślności, a także dopełniając lotniczej tradycji życzył pilotom tyle samo lądowań co startów.

Święto Lotnictwa było również doskonałą okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w odrestaurowanej kapliczce, która znajduje się na terenie 42. BLSz.
Z tej okazji gościliśmy Biskupa Diecezji Radomskiej Henryka TOMASIKA, który dokonał aktu poświęcenia kapliczki, jak również włodarzy gminy Jedlnia Letnisko – Wójta Pana Piotra LEŚNOWOLSKIEGO i Sołtysa wsi Sadków Panią Małgorzatę MARCHEWKĘ.

Kapliczka znajduje się na terenie jednostki od 1931 roku i została ufundowana przez ówczesnych mieszkańców wsi Sadków i Polesie. Przetrwała okres II Wojny Światowej oraz trudne czasy komunizmu.

Tekst: p. Anna KUNA; Fot.: plut.  Michał  BIAŁEK