Uroczystości pogrzebowe żołnierzy poległych pod Iłżą

8 września br., w Grabowcu odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierzy 12. Dywizji Piechoty Wojska  Polskiego, którzy zginęli w 1939 roku w bitwie pod Iłżą. Pogrzeb został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Wójta Gminy Rzeczniów oraz proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Grabowcu.

Honorowy patronat nad uroczystościami sprawował wojewoda mazowiecki Zdzisław SIPIERA, które rozpoczęły się mszą święta, koncelebrowaną przez Bp Piotra TURZYŃSKIEGO, ks. mjr. Kryspina RAKA i ks. prał. Marka FITUCHA. Wzięły w nich udział – Zastępca Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk Tomasz PŁOWAŚ, Dowódca 12. Zmechanizowanej Dywizji w Szczecinie, Zastępca dyrektora  Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie,  przedstawiciele środowisk kresowych, żołnierze 42. BLSz, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zebrana lokalna społeczność.  Podczas uroczystości został odczytany list skierowany od Prezesa IPN, w którym dr Jarosław SZAREK przypomniał, że obowiązkiem naszego państwa jest organizowanie pogrzebów żołnierzy, którzy walczyli o nasz kraj, a jeszcze nie doczekali się godnego pochówku. Na zakończenie uroczystości, w trakcie pogrzebu żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Grabowcu odsłonięto Pomnik Poległych, poszczególne delegacje złożyły kwiaty, a Kompania Honorowa 42. BLSz oddała salwę honorową.

Podczas prac prowadzonych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, na terenach Lasu Aleksandrowskiego i Rzeczniowskiego, ekshumowano szczątki około 150 żołnierzy, którzy polegli w bitwie pod Iłżą. Odnaleziono także wiele przedmiotów należących do żołnierzy, które pozwoliły na  ustalenie tożsamości wielu poległych. Znalezione artefakty można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Iłży.

Tekst i fot.: p. Anna KUNA