UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Garnizonie Grójec odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego.

 Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto 08 listopada 2019 r. uroczystą zbiórką na placu apelowym jednostki. Dowódca płk Andrzej KOZERA w swoim wystąpieniu do żołnierzy i pracowników RON podkreślił wagę Święta będącego wyrazem hołdu i pamięci bohaterów poległych o wolność Ojczyzny. Uroczystość była okazją do wręczenia awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom RON.  Dowódcą uroczystości był ppłk Artur PYSZCZEK.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Garnizonie Grójec zorganizowane przez 1. Ośrodek Radioelektroniczny, 61. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Komendę Powiatową Policji w Grójcu rozpoczęły się 10 listopada o godz. 17.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli: Minister Marek SUSKI Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, kombatanci Armii Krajowej obwodu „ Głuszec – Grójec”, Dowództwo 1. ORel., Dowódca 6. MBOT i 61. blp,  Zastępca  Komenda Wojewódzkiego Policji z Radomia oraz Komendant Powiatowy Policji w Grójcu, Kompania Honorowa 1.ORel , poczty sztandarowe, samorządowcy ziemi grójeckiej, przedstawiciele służb mundurowych, poczty szkół, instytucji i organizacji z terenu powiatu grójeckiego, kombatanci, harcerze, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Grójca i okolic.

Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się capstrzyk niepodległościowy. Przemarsz uświetniła obecność Konnego Oddziału w historycznym umundurowaniu.  Meldunek dowódcy płk. Andrzejowi KOZERZE złożył dowódca uroczystości ppłk Artur PYSZCZEK. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali: Minister Marek SUSKI Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, płk Andrzej KOZERA, następnie odczytany został list Ministra Obrony Narodowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Komendant Powiatowy Policji w Grójcu podinspektor Wojciech BEDNARSKI podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie. Apel Pamięci odczytał mjr. Roman FIJAŁKOWSKI.

Następnie kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w walkach za wolność Ojczyzny. W dalszej części obchodów nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i zapalenie niepodległościowego znicza pamięci o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwieńczeniem uroczystości był pokaz grafiki laserowej „Dla Niepodległej”. Następnie Klub Motocyklowy „Dominator” odpalił race na cześć Odrodzonej Ojczyzny. Kulminacyjnym punktem był pokaz fajerwerków – Wiwat Niepodległość. Wszyscy biorący udział w uroczystościach byli zaproszeni na żołnierski poczęstunek.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim gościom za przyjęcie zaproszeń i wspólne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości.