Święto Lotnictwa Polskiego w Garnizonie Radom

28 sierpnia 1932 roku cała Polska przeżywała sukces por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury. Polacy bowiem okazali się najlepsi podczas największej, prestiżowej imprezy lotniczej Europy.

Tegoroczne Święto Lotnictwa Polskiego 42. Baza Lotnictwa Szkolnego obchodziła podczas uroczystej zbiórki.  Zastępca Dowódcy 42. BLSz płk Tomasz PŁOWAŚ powitał zebranych pilotów, żołnierzy i pracowników RON i w swoim przemówieniu przywołał osiągnięcia polskiego lotnictwa wojskowego, nawiązał do lotniczych tradycji, dołączając zarazem najlepsze życzenia pomyślności w życiu osobistym jak i zawodowym, a także satysfakcji z osiągnięć służbowych i spełnienia marzeń.

Święto Lotnictwa Polskiego było również okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy oraz pracowników RON. Wręczono medale, akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz liczne wyróżnienia.

Uroczystości zakończono wysłuchaniem „Marsza Lotników” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia, następnie defiladą pododdziałów jednostki.

Po uroczystej zbiórce, żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej, w samo południe udali się do Kościoła Garnizonowego, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Lotników, którą celebrował ks. kan. Mirosław DRAGIEL. Delegacja z 42. BLSz złożyła również kwiaty pod tablicą znajdującą się w Kościele Garnizonowym upamiętniającą radomskich Pilotów, którzy zginęli podczas wykonywania zadań służbowych.

Tekst: p. Anna KUNA;

Fot.: st. chor. Tomasz SZCZERBIŃSKI, p. Anna KUNA.