Rocznica uwolnienia więźniów w Radomiu

9 września br., odbyły się obchody 93. rocznicy uwolnienia więźniów  politycznych i Żołnierzy Armii Krajowej z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa, którego  w 1945 roku dokonali żołnierze antykomunistycznego podziemia pod dowództwem Stefana BEMBIŃSKIEGO.

Uroczystości odbyły się w samo południe, w Kościele Garnizonowym, gdzie ks. mjr Kryspin RAK – proboszcz Parafii Wojskowej przewodniczył uroczystej mszy świętej. Uczestniczył w nich wiceminister Obrony Narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, Szef Sztabu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk Robert CZUBAK, który reprezentował Dowódcę Garnizonu Radom, Prezydent Miasta Radomia Radosław WITKOWSKI, parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z zarządem okręgu radomskiego, kombatanci, młodzież radomskich szkół oraz lokalne społeczeństwo.  Po mszy poszczególne delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, po czym przemaszerowały w kierunku Kościoła Świętej Trójcy.

Na zakończenie obchodów odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową,  a poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod  tablicą upamiętniającą akcję uwolnienia więźniów politycznych i żołnierzy AK.  Oprawę muzyczną uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Tekst i fot.: p. Anna KUNA.