Obchody 80. Rocznicy „Krwawej Niedzieli” rozpoczęto od celebracji Eucharystii w Kościele Garnizonowym w Radomiu. Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty przed obeliskiem „Nieznanego Żołnierza – na placu przykościelnym. Wśród składających była również pani Kinga Kałaga – dyr. biura senatora RP Wojciecha Skurkiewicza, która w jego imieniu złożyła wiązankę. Po uroczystościach na placu kościelnym, uczestnicy wyruszyli w pochodzie pamięci na plac Jagielloński – w miejsce gdzie przed laty miał powstać pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach. Organizatorami wydarzenia był Klub Stowarzyszeniowy Pamięć Kresów w Radomiu oraz Koło Rodzin Wołyńskich i Kresowych w Radomiu.
Na Kresach II RP do 1943 r. morderstwa z przyczyn etnicznych nie występowały w skali masowej, napadano i mordowano pojedyncze osoby, czy rodziny narodowości polskiej. Za pierwszy masowy mord Rzezi Wołyńskiej uznaje się masakrę przez nacjonalistów ukraińskich 173 Polaków w polskiej kolonii Parośla Pierwsza, która mała miejsce 9 lutego 1943 r. Kulminacja rzezi nastąpiła w okresie letnim, a skoordynowany atak 11 lipca 1943 r. na 99 polskich miejscowości, nazwany “Krwawą niedzielą na Wołyniu”, stał się symbolem i datą uchwalonego przez Sejm RP w 2016 r. Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Według różnych szacunków uznaje się, że w zbrodni wymordowano ok. 130 tys. osób, głównie Polaków, a także Ukraińców, Żydów, Ormian, Rosjan, Czechów, potomków Holendrów i przedstawicieli innych narodowości Kresów na terenach województw: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego II Rzeczypospolitej podczas okupacji tych ziem przez III Rzeszę i ZSRR w latach 1939–1945, a także w pierwszych latach po wojnie na obecnych Kresach południowo wschodnich III Rzeczypospolitej.
Tekst za: domena publiczna – https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/146929,Znaczek-WOLYN-1943-Szczecin-10-lipca-2021.html