Skip to content
Menu
DUSZPASTERSTWO WOJSKOWE GARNIZONU RADOM I GRÓJEC
  • Aktualności
  • Ogłoszenia
  • Historia
  • Sakramenty
  • Nasza Parafia
  • Nabożeństwa
  • Duszpasterze
  • Kancelaria parafialna
  • Kontakt
DUSZPASTERSTWO WOJSKOWE GARNIZONU RADOM I GRÓJEC

PRZEKAZANIE ODZYSKANEJ PO KRADZIEŻY TABLICY PAMIĄTKOWEJ

Napisano dnia 7 października, 202120 października, 2021

W dn. 7 października r. w Kościele Garnizonowym w Radomiu doszło do uroczystego przekazania odzyskanej po kradzieży tablicy pamiątkowej z mauzoleum w Komorowie. Po podpisaniu protokołów w obecności Pana Pawła Dychta z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej nastąpiło uroczyste wręczenie odnalezionej i przejętej przez ks. mjr. Łukasza Józefa Hubacza płyty. Odlew o wadze prawie 20 kg odebrał Pan  płk Leszek  Iwaniec –  dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Odzyskana po 10 latach przez księdza kapelana  od kradzieży tablica, przywraca godność miejsca dedykowanego 1.300 absolwentom Szkoły Podchorążych Piechoty,  którzy to oddali życie za Ojczyznę.

Mosiężny odlew  pierwotnie był zainstalowany  przy mauzoleum poświęconym 1.300 poległym za Niepodległość, a także i tym zakatowanym przez bezpiekę – absolwentom Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Jak wielką wagę dla dziedzictwa oraz pamięci bohaterstwa stanowi tablica oraz mauzoleum należy przywołać ich historię. W 1930 r. z inicjatywy komendanta Szkoły Podchorążych Piechoty – płk dypl. Maksymiliana Milana – Kamskiego  zawiązano Komitet Obchodów 100. rocznicy Powstania Listopadowego. Jednym ze zrealizowanych przedsięwzięć w ramach wspomnianego jubileuszu była budowa mauzoleum ku czci wychowanków szkoły poległych za wolność ojczyzny oraz wzniesienie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. W 100. rocznicę Powstania Listopadowego sfinalizowano budowę mauzoleum – które stało się prawdziwym sanktuarium Szkoły Podchorążych Piechoty. Wnętrze mauzoleum zdobiło popiersie Piotra Wysockiego, jednego z bohaterów nocy 29 listopada 1830 roku – patrona Szkoły Podchorążych Piechoty.

Budynek Mauzoleum im. Piotra Wysockiego w Komorowie po wojnie został kompletnie zdewastowany i służył jako magazyn dla malarzy z Wojskowej Administracji Koszar.

W dniu 26 listopada 1995 r odbyła się uroczystość otwarcia odnowionego mauzoleum oficerów i podchorążych piechoty poległych w walkach o niepodległość Polski w latach 1794 – 1956. Po roku  2010  mauzoleum stało się miejscem procederu kilkukrotnej kradzieży. Z  otoczenia obiektu skradziono dwukrotnie płytę pamiątkową z głazu, rzygacz z basenu, dwa miecze znajdujące się na ścianie frontowej obiektu po obydwu stronach wejściowych drzwi. W 2020 r. staraniem dowódcy jednostki wojskowej odnowiono mauzoleum. Jednak do finalnego przywrócenia godności tego miejsca brakowało nadal mosiężnej tablicy o wadze 20 kg. Trzeba przypomnieć, że pierwsza tablica została skradziona po 2010 r. Kolejno w tym samym roku wykonano jej duplikat. Niestety wkrótce po zainstalowaniu w 2011 r., również została skradziona kopia.

Na miejsce przechowywania pierwszej skradzionej tablicy natrafił w czerwcu br. ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. W wyniku przeprowadzonych negocjacji tablica ostatecznie została zwrócona na ręce kapelana, który natychmiast o jej odzyskaniu i przejęciu poinformował Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz dowódcę jednostki w Komorowie. Według ustaleń stron, przekazana tablica na ręce dowódcy zostanie poddana odnowieniu i w niedalekiej przyszłości  ponownie umiejscowiona w Komorowie.

tekst P. T.



KATEGORIE:

  • Aktualności
  • Ogłoszenia

LITURGIA DNIA:

msze święte

Dni powszednie:
godz. 12.00; 18.00
Niedziele:
godz. 7.30; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Kancelaria parafialna:

 

czynna od wtorku do piątku:
od 17.00 do 18.00

W niedzielę, święta kościelne i państwowe kancelaria jest zamknięta

Dane Kontaktowe

Duszpasterstwo Wojskowe
Parafia pw. Św. Stanisława Bpa
Plac Konstytucji 3 Maja 1
26-610 Radom
tel. (48) 307-04-24, 261-511-450
fax: 261-511-450

polecane strony


42 Baza Lotnictwa Szkolnego
1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny
Ordynariat Polowy WP
Diecezja Radomska


Sklep Caritas
Ordynariatu Polowego WP


Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne RSZ
©2023 DUSZPASTERSTWO WOJSKOWE GARNIZONU RADOM I GRÓJEC | Powered by SuperbThemes & WordPress