Obchody Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

15. sierpnia br., w Garnizonie Radom odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w samo południe odbyła się Msza święta w Kościele Garnizonowym, celebrowana przez ks. bp. Piotra TURZYŃSKIEGO, który w homilii przywołał tysiące młodych ludzi, którzy poszli do walki w 1920 roku w obronie niepodległości.

W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele władz miasta, Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej SIEMIŃSKI, służby mundurowe, środowisko kombatanckie oraz lokalna społeczność. Po Mszy, na placu przed kościołem został odegrany hymn państwowy, mjr Rafał ŁYŻWA odczytał Apel Pamięci po czym Kompania Honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty na płycie grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyły się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia. 

Święto Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego uczcili dzień wcześniej na uroczystej zbiórce, która odbyła się na placu przed Wojskowym Portem Lotniczym. Była to także doskonała okazja do wręczenia awansów na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń i wyróżnień.

Zapraszamy na relację na stronie Radia Plus Radom

Tekst: Anna Kuna

Foto: Monika Malarczyk, Anna Kuna