Polskie Państwo Podziemne, nazwane tak po raz pierwszy 13 stycznia 1944 r. na łamach “Biuletynu Informacyjnego”, powstało 27 września 1939 r., jeszcze przed klęską ostateczną wojny obronnej i początkiem lat okupacji. Była to najpierw Służba Zwycięstwu Polski.
Msza święta, sprawowana 27. września br. w Kościele Garnizonowym w Radomiu, była modlitwą za bohaterów, którzy się nie poddali i 82. lata temu stworzyli struktury oporu i walki jedyne w okupowanej Europie. Celebrze przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii garnizonowej. Witając uczestników liturgii, robiąc aluzję do “Antygony” Sofoklesa, ks. mjr Łukasz Józef Hubacz powiedział:
Nie można martwego ciała pokonanej Ojczyzny pozostawić na pastwę żarłocznych ptaków, spiekoty, ciekawskich spojrzeń przechodniów areny międzynarodowej. Byłoby to ciało świadectwem klęski, które jak złowrogi plakat rozpięty na krzyżu, mówiłoby o ostatecznym zwycięstwie niesprawiedliwości i zła. Trzeba wiec było 82 lata temu uchronić martwe ciało Ojczyzny od podeptania, od ostatecznego poniżenia. A więc tworząc Polskie Państwo Podziemne, zabrali martwe ciało Ojczyzny ze sobą, w swoje wędrowanie, w ich pochód podziemnego życia; zabrali aby powiedzieć światu, że wraz ze śmiercią militarną Ojczyzny i śmiercią wielu braci – nie umarła sprawa, dla której gotowi byli umrzeć. Obyśmy i my byli gotowi dać to, co ważne i istotne, budować wartości w codzienności, karmiąc nimi tych, którzy z boku. Oby ta praca, ta podziemna praca bohaterów sprzed 82 lat była dla nas wskazówką, ideą, że warto zawsze walczyć o prawdę, o sprawiedliwość. Że warto uchronić to, co istotne, od podeptania i poniżenia.
Podczas obchodów rocznicy, w kościele garnizonowym obecnych było osiemnaście pocztów sztandarowych. Nie zabrakło dowódców wojskowych i komendantów służb mundurowych oraz uczniów. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. ppor. Piotr Woszczyk – kapelan 62. Batalionu Lekkiej Piechoty.
W drugiej części uroczystości, które odbyły się przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej, złożono kwiaty i odczytano Apel Pamięci.
Tekst: ks. Zbigniew Niemirski ( https://radom.gosc.pl/doc/7130516.Obchody-rocznicy-powstania-Polskiego-Panstwa-Podziemnego )
Zdjęcia: Anna Kuna