Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1. ORel.

Tegoroczne obchody rozpoczęto 28 kwietnia, kiedy to żołnierze i pracownicy 1. Ośrodka Radioelektronicznego zebrali się na uroczystej zbiórce z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas uroczystości dowódca Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej KOZERA w swoim wystąpieniu mówił przedstawił rys historyczny obchodzonych świąt, o doniosłej roli Konstytucji    3 Maja, o przywiązaniu do naszych barw narodowych. Dowódca w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że nawet kiedy państwo polskie zniknęło z map świata, nasi rodacy pomimo szykan i zakazów zachowali tradycję, kulturę oraz symbole narodowe. Podczas zbiórki odbyło się też uroczyste wręczenie medali: st. chor. Pawłowi WASILEWSKIEMU Gwiazdę Afganistanu ; st. szer. Robertowi WYSOCKIEMU Medal za Ofiarność i Odwagę

3 maja o godz. 11.00 w Kościele Św. Mikołaja w Grójcu zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyły się powiatowe uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. We mszy świętej udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy ziemi grójeckiej, Dowództwo i żołnierze 1.ORel, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, harcerze, kombatanci i weterani, młodzież grójeckich szkół oraz licznie zebrane lokalne społeczeństwo.  Następnie przemaszerowano pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel. Po odegraniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, usłyszeliśmy Apel Pamięci odczytany przez mjr. Piotra STRUSKIRGO oraz salwę honorową strzeloną przez Kompanię Honorową 1. Ośrodka Radioelektronicznego dowodzoną przez ppor. Wiesława BŁASZCZYKA. Parlamentarzyści, Starosta Powiatu Grójeckiego, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, weterani i kombatanci. przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, szkół, harcerze oraz z-ca Dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego ppłk Jacek KLATKA, złożyli wieńce pod pomnikiem bohatera narodowego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

                                                                                             Tekst: Krystyna Kruszewska

                                                                                             Zdjęcia: Dariusz Wiśniewski