„Wolność nie jest dana nam raz na zawsze”. W Radomiu odbyły się obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka.
Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego odbyły się obchody 83. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę – wojska radzieckie dokonały zbrojnej napaści 17 września 1939 roku. Przed pomnikiem zamordowanych przez NKWD hołd złożyli: wiceminister Obrony Narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, mundurowi oraz kombatanci.
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop–Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a ZSRR tereny te zostały objęte okupacją sowiecką. Obywatele II Rzeczpospolitej zmuszeni byli do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Ponad milion Polaków trafiło na Syberię. Mieszkańcy wschodniej części Polski byli masowo represjonowani, polski majątek narodowy i dobra prywatne wywiezione zostały w głąb ZSRR. Likwidowano również kościoły, które zamieniane były na magazyny, składy czy kina. Pokłosiem sowieckiej agresji na Polskę jest zbrodnia katyńska.
-Te obrazy, które do nas dotarły wczoraj, przedwczoraj właśnie z Ukrainy, jakże podobne w swojej wymowie, do tych które wciąż mamy w pamięci, przed oczyma do tych z dołów katyńskich, z tych miejsc które zostały po 17 września pod okupacją sowiecką. Jakże wciąż aktualne i nieważne czy Rosja była biała, Czy Rosja była czerwona, czy Rosja dziś jest Putinowska. Działania i mechanizmy są takie same- mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Obrony Narodowej.
Zwieńczeniem obchodów była sprawowana Eucharystia w kościele garnizonowym o godz. 12.00 – w intencji ofiar sowieckiej napaści.
Tekst i zdjęcia: Ewelina Walczak
Informacja za: https://www.radioplus.com.pl/radom/65804-obchody-83-rocznicy-agresji-wojsk-radzieckich-na-polske