Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu

1 marca br., obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z tej okazji odbyły się garnizonowe uroczystości patriotyczno – religijne z udziałem Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. dypl. pil. Jana SKOWRONIA, parlamentarzystów, władz miasta, przedstawicieli władz mundurowych, organizacji kombatanckich oraz lokalnych szkół i społeczeństwa.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w Kościele Garnizonowym celebrowana przez Biskupa Radomskiego Henryka TOMASIKA, Proboszcza Parafii Wojskowej ks. mjr Kryspina RAKA, kapelana policji ks. Mirosława DRAGIELA, ks. Stanisława SIKORSKIEGO i ks. Tomasza HERCA. Następnie na placu przed kościołem został złożony meldunek, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Następnie delegacje udały się pod Pomnik Żołnierzy WiN, który jest poświęcony żołnierzom niepodległościowego podziemia i złożyły kwiaty oraz oddały cześć bohaterom.

Tego samego dnia, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili również pracownicy resortu Obrony Narodowej. Podczas zbiórki, która odbyła się w Klubie 42. BLSz, Szef Sekcji Wychowawczej mjr Łukasz BARANOWSKI odczytał przesłanie Ministra Obrony Narodowej Antoniego MACIEREWICZA.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca i jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym. Sama data natomiast nie jest przypadkowa, tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Tekst i Foto: Anna Kuna