MAZOWIECKIE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI W 100. ROCZNICĘ POWSTANIA POLICJI PAŃSTWOWEJ

Ryzykując własnym zdrowiem, a nawet życiem, stają w obronie obywateli naszego państwa – powiedział gen. bryg. bp. polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Uroczyste obchody Święta Policji zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. Rozpoczęła je Msza św. w radomskim kościele garnizonowym pw. św. Stanisława, sprawowana pod przewodnictwem bp.  Józefa Guzdka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji. Od 100 lat w naszej ojczyźnie nad bezpieczeństwem czuwa Policja. Z racji jubileuszu chcemy, stając przy ołtarzu, podziękować Bogu za jej pełną poświęcenia służbę dla naszej ojczyzny i jej mieszkańców. Chcemy polecać miłosiernemu Bogu tych, którzy zdali egzamin z wierności Bogu, ojczyźnie i człowiekowi w czasach wojen, a także i w naszych czasach, kiedy ryzykując własnym zdrowiem, a nawet życiem stają w obronie obywateli naszego państwa – powiedział bp Guzdek rozpoczynając Eucharystię. Homilie wygłosił bp Henryk Tomasik. Przypomniał, że modlimy się także za nasze społeczeństwo, aby były w nim zachowane wartości, które pomagają żyć w sprawiedliwości i owocują dobrem. – Jak bardzo potrzebne jest pogłębienie wychowania od najmniejszego człowieka, by szanował druga osobę. Jak bardzo potrzebne jest pogłębienie naszego poczucia odpowiedzialności i świadomości za słowo, za czyny i o drugiego człowieka – mówił.

Biskup Tomasik poświęcił także ikonę przedstawiającą św. Michała Archanioła, patrona Policji. Ikona, którą napisał asp. Ernest Wojciechowski, komendant Komisariatu Policji w Skaryszewie, została później przekazana policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. mazowieccy funkcjonariusze z Komendantem Wojewódzkim Policji zs. w Radomiu mł. insp. dr. hab. Zbigniewem Mikołajczykiem, Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. oraz późniejszych uroczystości zapewniała Katarzyna Bochyńska-Wojdył (sopran) i Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Policji.

Po Eucharystii na Placu Jagiellońskim w Radomiu odbył się uroczysty apel oraz wręczenie, odznaczeń państwowych, resortowych i wyróżnień dla policjantów i pracowników cywilnych Policji, a także nominacji na wyższe stopnie służbowe.

W uroczystościach uczestniczył zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha. W trakcie apelu odbyło się także uroczyste wprowadzenie mł. insp. Zbigniewa Mikołajczyka na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. Obecnie na Mazowszu jest 5565 etatów policyjnych, w tym służbę pełni 832 policjantek.

Podczas uroczystości zaprezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Jej założycielem, pomysłodawcą i komendantem jest Paweł Łuk-Murawski. Za krzewienie historii Policji Państwowej, ale i Wojska Polskiego P. Łuk-Morawski otrzymał wyróżnienie od wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza. 

Po części oficjalnej rozpoczął się od pokazu musztry paradnej w wykonaniu uczniów Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu festyn rodzinny.

Podczas festynu można było obejrzeć m.in. pokazy tresury psów służbowych, pokazy taktyk i technik interwencji. Były też konkursy i zabawy edukacyjne dla dzieci.

Źródło: GOŚĆ.PL RADOMSKI

(https://radom.gosc.pl/doc/5719805.Mazowieckie-obchody-Swieta-Policji-w-100-rocznice-powstania/2