GRÓJEC. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – NIEZŁOMNYCH

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.  To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych w garnizonie Grójec 1 marca 2020 r. poprzedziła akcja Żołnierska Pamięć, podczas której na mogiłach żołnierzy wyklętych żołnierze CRiWWRE wraz z żołnierzami 61. blp zapalili znicze.

Główne obchody uroczystości zorganizowane przez Posła na Sejm RP Pana Marka SUSKIEGO, Dowódcę Garnizonu Grójec płk. Andrzeja KOZERE, Dowódcę 61. blp płk. Janusza OSTROWSKIEGO, Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu podinsp. Wojciecha BEDNARSKIEGO rozpoczęła uroczysta Msza święta o godz. 12.30 w Kościele pw. św. Mikołaja. Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik Gloria Victis na Placu Wolności, gdzie odegrano  i odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali: Komendant płk Andrzej KOZERA, Poseł na Sejm RP Pan Marek SUSKI oraz Pan Dominik BĄK w imieniu Posła na Sejm RP Pana Dariusza BĄKA. W dalszej części obchodów odczytano list Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza BŁASZCZAKA z okazji Uroczystych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podporucznik Mariusz KOZERA odczytał Apel Pamięci, po którym dla uczczenia osób i wydarzeń przywołanych w Apelu, Kompania Honorowa Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektroniczne pod dowództwem ppor. Krzysztofa PAPIERNIKA oddała salwę honorową
i odegrano sygnał „Hasło Wojska Polskiego”. Na zakończenie złożono wiązanki kwiatów, zapalono symboliczny znicz oraz odegrano sygnał „ŚPIJ KOLEGO”. 

O godz. 15.30 w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się Bieg Tropem Wilczym, po zakończeniu którego wszyscy zebrani zostali zaproszeni na żołnierski poczęstunek. Organizatorzy zaprosili również do odwiedzenia punktu promocyjnego Klubu Strzeleckiego ”CEL” oraz wystawy fotograficznej  przygotowanej przez CRiWWRE.