ZMARŁ KS. KANONIK MIROSŁAW DRAGIEL SAC – Kapelan Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu

Ks. Mirosław DRAGIEL SAC (1960 – 2020), kapelan Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, kanonik kapituły kolegiackiej św. Mikołaja w Końskich

Święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987 r. w Ołtarzewie z rąk bpa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza przemyskiego.

Po święceniach kapłańskich jako wikariusz pracował w pallotyńskich parafiach w Warszawie (1987-89), Otwocku (1989-90) i Radomiu (1990-93). W 1988 r. podjął specjalistyczne studia zaoczne w zakresie prawa kanonicznego, prowadzone przez Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie. 17 sierpnia 1993 r. objął urząd rektora wspólnoty i duszpasterza kaplicy publicznej pw. Najświętszej Bożej Rodzicielki Matki Kościoła we Wrzosowie. Po zakończeniu trzeciej kadencji rektorskiej został skierowany 28 listopada 2002 r. do pallotyńskiej wspólnoty w Radomiu.

Tam spełniał duszpasterską posługę kapelana Komendy Miejskiej Policji (mianowany został na tę funkcję dekretem biskupa radomskiego, już 8 lutego 2000 r.), a ponadto, w miarę swoich możliwości włączał się w prace apostolskie prowadzone przez radomską wspólnotę pallotynów. Od 1 lutego 2003 r. podjął zadania kapelana Garnizonu Województwa Mazowieckiego, w Mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Tego roku otrzymał pierwszy stopień oficera rezerwy. 10 marca 2009 r. bp Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego, ustanowił go kapelanem Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Radomiu.

Ks. Mirosław większość swego życia kapłańskiego – ponad 20 lat – poświęcił duszpasterstwu na rzecz funkcjonariuszy Policji, pracowników cywilnych i ich rodzin, a także wszystkich, którzy potrzebowali jego pomocy. Uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach związanych z Garnizonem Policji w Radomiu, przygotowując uroczystości patriotyczno-religijne i odprawiając nabożeństwa w intencji policjantów i pracowników Policji. Działalność kapłańska ks. Mirosława koncentrowała się przy kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu, gdzie równocześnie służył pomocą duszpasterską Księdzu Proboszczowi.

Ks. Mirosław zmarł nagle w nocy 30 października 2020 r. Przeżył 60 lat, w tym 40 lat w Stowarzyszeniu i 33 lata w kapłaństwie. Biskup radomski Zygmunt Zimowski obdarzył go 24 lipca 2008 r. tytułem kanonika honorowego kapituły kolegiackiej św. Mikołaja w Końskich.

oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kościele Garnizonowym i w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów przy ul. Młodzianowskiej 124 w Radomiu we wtorek, 3 Listopada 2020 r.

  • Godz. 11.00 – Kościół Garnizonowy. Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Mirosława
  • Godz. 13.00 – Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów przy ul. Młodzianowskiej 124 w Radomiu. Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. Mirosława. Po Mszy św. pochówek na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Firleja w Radomiu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci