Z okazji 100. rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej w Radomiu zapraszamy na odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej poświęconej radomskim harcerzom

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej upamiętni żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych w 13 miejscowościach w Polsce – w tym także w Radomiu, gdzie upamiętnieni zostaną harcerze. Oprócz odsłonięcia tablicy będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez IPN, specjalnie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, o wojnie polsko-bolszewickiej oraz obejrzeć trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej – Na polu chwały 1920”.

Program:

14 sierpnia 2020
ul. Rynek 1, Radom (dziedziniec ratusza, siedziba Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Radom-Miasto)

19.30 – Rozpoczęcie wydarzenia: przywitanie przybyłych, słowo o tablicach memoratywnych Armii Ochotniczej, rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej.

  • Odsłonięcie tablicy: W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem.
  • Ekspozycja wystawy elementarnej IPN „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.
  • Projekcja trzeciej części filmu „Radomianie dla Niepodległej – Na polu chwały 1920” (reż. Przemysław Bednarczyk).

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Chorągiew Mazowiecka ZHP Hufiec Radom-Miasto