Uroczystości w 79. Rocznicę agresji wojsk radzieckich na Polskę

17 września br., na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego w Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające atak sowietów na Polskę. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 i wzięli w nich udział –  płk Tomasz PŁOWAŚ reprezentujący Dowódcę 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, wiceminister Obrony Narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, Prezydent  Radomia Radosław WITKOWSKI, parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji  i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kombatanci oraz  młodzież radomskich szkół. Modlitwę odmówił ks. kan. Mirosław DRAGIEL.

Po wystąpieniach okolicznościowych został odczytany Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej znajdującym się na terenie cmentarza.

17 września 1939 roku, na podstawie tajnego protokołu – Pakt Ribbentrop-Mołotow, ponad pół miliona żołnierzy Armii Czerwonej wkroczyła do Polski pod pretekstem ochrony ludności Kresów Wschodnich przed III Rzeszą.

Tekst i fot.: p. Anna KUNA