Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę agresji wojsk radzieckich na Polskę

17 września br., pod pomnikiem Anioła Ciszy na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę agresji wojsk radzieckich na Polskę.

W uroczystościach udział wzięli:  Prezydent Radomia Radosław WITKOWSKI, władze rządowe i samorządowe, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. Dowódcę 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego reprezentował ppłk Jacek ZAJĄC. Podczas uroczystości  modlitwę  odmówił ks. kan. Mirosław Dragiel – kapelan Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, następnie  został odczytany Apel Pamięci przez mjr. Rafała ŁYŻWĘ, a Kompania Honorowa z 42. BLSz oddała salwę honorową w hołdzie zamordowanym.
Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze ku pamięci wszystkich poległych w walce z sowiecką agresją.

Tego dnia szczególnie pamiętamy o bólu tysięcy Polaków, którzy zostali masowo wysłani na bliski wschód do obozów pracy. 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, a jednocześnie realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Siły Armii Czerwonej skierowane wobec naszego państwa wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. W starciach z sowieckim najeźdźcą zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy. Około 20 tys. było rannych i zaginionych. Natomiast do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy zostali rozstrzelani.