Uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy samolotu TU-154 pod Smoleńskiem

We wtorek 10 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy lotniczej samolotu rządowego TU-154 pod Smoleńskiem.  O godzinie 8.41, na Cmentarzu Komunalnym Firlej,  rodzina, przedstawiciele Prezydenta RP Andrzeja DUDY, premiera Mateusza MORAWIECKIEGO, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz służb mundurowych, uczciły pamięć tragicznie zmarłego kpt. pil. Artura ZIĘTKA, składając  wiązanki na jego grobie.

O godzinie 12.00, w Kościele Garnizonowym odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy, koncelebrowana przez ks. płk. w st. spocz. Mariana KMIECIKOWSKIEGO oraz ks. mjr. Kryspina RAKA, następnie w asyście Orkiestry Wojskowej z Radomia i Kompani Honorowej z 42. BLSz uczestnicy uroczystości  przemaszerowali na Plac Corazziego, gdzie rodzina kpt. pil. ZIĘTKA oraz  poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed Tablicą Upamiętniającą Ofiary Katastrofy. Ostatnim etapem obchodów było uczczenie pamięci ofiar pod Pomnikiem Marii i Lecha KACZYŃSKICH, znajdującym sie przy kościele Bernardynów.

Katastrofa w Smoleńsku była drugą pod względem ofiar katastrofą w dziejach historii lotnictwa polskiego, a zarazem największą w dziejach Sił Powietrznych RP, podczas której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech KACZYŃSKI  z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard KACZOROWSKI, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz cała załoga samolotu stanowiący polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Tekst i foto: p. Anna KUNA