Uroczystości upamiętniające 7. Rocznicę Katastrofy Samolotu Tu – 154

10 kwietnia br. w Radomiu żołnierze 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego uczcili pamięć tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej radomianina kpt. pil. Artura ZIĘTKA. O godz. 8.41 rodzina i przedstawiciele władz miasta, delegacje z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, policji straży miejskiej i organizacji kombatanckich przy akompaniamencie werbla złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie poległego pilota.   Następnie w samo południe w Kościele Garnizonowym w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyła się Msza święta, celebrowana przez biskupa Henryka TOMASIKA oraz ks. mjr. Kryspina RAKA, w której uczestniczyli Dowódca 42. BLSz płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ, żołnierze i pracownicy resortu Obrony Narodowej. Kolejnym etapem uroczystości był przemarsz zebranych, w kierunku płyty upamiętniającej ofiary katastrofy, znajdującej się przy Urzędzie Miejskim, gdzie organizatorzy i poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Ostatnim etapem obchodów było uczczenie pamięci ofiar pod pomnikiem Lecha i Marii KACZYŃSKICH, przy zbiegu ulic Żeromskiego i Traugutta.

W siódmą rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego Tu – 154 w Smoleńsku, w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające tragedię, w której zginęło 96 osób. Wśród nich – prezydent RP Lech KACZYŃSKI z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard KACZOROWSKI, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, w tym cała załoga samolotu.

Tekst: p. Monika MALARCZYK;
Foto: p. Anna KUNA