Uroczystości 9. Rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

10 kwietnia br., w Garnizonie Radom uczczono 9. rocznicę katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem.

Tradycyjnie o godzinie 8.41, na Cmentarzu Komunalnym Firlej w Radomiu,  rodzina, przedstawiciele Prezydenta RP Andrzeja DUDY, Premiera Mateusza MORAWIECKIEGO, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz służb mundurowych, uczciły pamięć tragicznie zmarłego kpt. pil. Artura ZIĘTKA, składając  wiązanki i zapalając znicze na jego grobie.

Główne uroczystości, których organizatorami byli Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI oraz Prezydent Miasta Radomia Radosław WITKOWSKI, rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym, której przewodniczył ks. ppłk Kryspin RAK, następnie uczestnicy uroczystości, w asyście Orkiestry Wojskowej z Radomia i Kompani Honorowej z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego przemaszerowali pod budynek Urzędu Miejskiego na Plac Corazziego, gdzie rodzina kpt. pil. ZIĘTKA oraz  poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Tablicą Upamiętniającą Ofiary Katastrofy. Podczas obchodów do zebranych zwróciła się siostra kpt. Ziętka, która w imieniu rodziny podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym
w upamiętnienie ofiar katastrofy.

Ostatnim etapem obchodów było uczczenie pamięci ofiar pod Pomnikiem Marii i Lecha KACZYŃSKICH, znajdującym się przy ul. Żeromskiego w Radomiu.

Uroczystości rocznicowe w Radomiu rozpoczęły się dzień wcześniej,
we wtorek 9 kwietnia, gdzie o godzinie 18.15  wiceminister MON Wojciech SKURKIEWICZ z Dowódcą płk. pil. mgr. inż. Maciejem SIEMIŃSKIM oraz poszczególne delegacje w asyście żołnierzy z 42. BLSz złożyły kwiaty pod pomnikiem Pary Prezydenckiej, następnie w kościele Ojców Bernardynów odbyła się msza święta w intencji wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.  Tuż po mszy odbył się koncert, na który zaprosił muzyk i kompozytor Robert GRUDZIEŃ z udziałem Jerzego Zelnika oraz solistów Opery i Teatru Muzycznego w Łodzi.

Tekst i fot.: Anna KUNA