Uroczyste Obchody upamiętniające 100. Rocznicę śmierci Teresy GRODZIŃSKIEJ, bohaterskiej sanitariuszki, Damy Orderu Virtuti Militari

30 sierpnia br. w Parafii Wojskowej w Radomiu odbyły się obchody upamiętniające 100. rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej, Radomianki – bohaterskiej sanitariuszki, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari w II Rzeczypospolitej, poległej męczeńską śmiercią w 1920 r. pod Hrubieszowem, gdzie do ostatniej chwili przed swoją śmiercią ratowała żołnierzy Wojska Polskiego. Za swoje bohaterstwo w czasie walk o Hrubieszów została odznaczona jako jedna z pierwszych osób, i jako pierwsza kobieta w II Rzeczypospolitej, Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari – najwyższym polskim odznaczeniem wojennym, nadawanym za wybitne zasługi bojowe. 

W ramach obchodów o godz. 11.00 – na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu Delegacje z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dowódcą płk. pil. Maciejem SIEMIŃSKIEM  oraz jego zastępcą płk. Mirosławem CENKLEM, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu wraz z płk. Andrzejem KOZERĄ, Zastępca Dyrektora  Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON Pan Paweł DYCHT, Prezydent Miasta Radomia Pan Radosław WITKOWSKI, Naczelnik Delegatury IPN w Radomiu Pani Danuta PAWLIK, a także rodzina GRODZIŃSKIEJ, w tym jej stryjeczna wnuczka Pani Joanna POTOCKA, złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Teresy GRODZIŃSKIEJ.

W samo południe, w Kościele Garnizonowym została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Teresy GRODZIŃSKIEJ, z udziałem chóru i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Mszy św. przewodniczył ks. bp gen. bryg. dr Józef GUZDEK – Biskup Polowy Wojska Polskiego, który w homilii przywołał bohaterską postawę sanitariuszki walczącej z bolszewikami. Zostały odczytane listy Sekretarza Stanu w MON, Pana Wojciecha SKURKIEWICZA oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława SZARKA. 

Nad obchodami Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej DUDA w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat Honorowy objął Prezydent Radomia Radosław WITKOWSKI i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław SZAREK.

Tekst i foto: Anna Kuna

Relacja na stronie Radia Plus Radom