Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Radom

15 sierpnia br., z okazji Święta Wojska Polskiego, punktualnie o godzinie 12.00 na placu przed Kościołem Garnizonowym odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył  ks. bp. Piotr TURZYŃSKI. W eucharystii wzięli udział: Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ, wiceminister Obrony Narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, radomscy parlamentarzyści, prezydent Radomia Radosław WITKOWSKI, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz licznie zebrani Radomianie.

W kolejnej części uroczystości, Komendant Garnizonu złożył meldunek Sekretarzowi Stanu w MON, któremu asystował Dowódca Garnizonu, odegrano hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga państwowa. Święto Wojska Polskiego było także doskonałą okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie wojskowe, a także licznych odznaczeń, wśród których znalazły się – złote, srebrne i brązowe medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także Pamiątkowa Odznaka 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Część oficjalna zakończyła się złożeniem kwiatów przez poszczególne delegacje na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Przyszedł czas na mniej oficjalne świętowanie. Na placu Corazziego przed Urzędem Miejskim i przy ul. Mickiewicza odbywał się festyn rodzinny „100 lat Niepodległej” zorganizowany przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego pod honorowym patronatem Wojciecha SKURKIEWICZA, który oficjalnie otworzył festyn wraz z Dowódcą 42. BLSz płk. dypl. pil. Janem SKOWRONIEM.

Na gości festynu czekało szereg atrakcji: stoiska promocyjne służb mundurowych m.in. 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szkół ZDZ, Fabryki Broni „Łucznik”, Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Aresztu Śledczego. Tuż przy głównym wejściu do Urzędu Miejskiego stały pojazdy radomskiej 42. Bazy, a przy ul. Mickiewicza udostępniono zwiedzającym wystawę statyczną sprzętu wojsk lądowych: czołg Leopard 2A5, samobieżny moździerz RAK, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, armatohaubica samobieżna KRAB, armatohaubica samobieżna DANA czy wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta. Możliwość obejrzenia od środka ciężkiego sprzętu wojskowego wzbudzała prawdziwy entuzjazm wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Dla dzieci organizatorzy również przygotowali gry, zabawy, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Widowiskowy pokaz musztry paradnej
i koncert dała Orkiestra Wojskowa z Radomia, jak również zespół wokalny „ORLIKI” z repertuarem pieśni wojskowych i patriotycznych. Niesamowitym głosem porwały do zabawy wokalistki Iwona BORUCH, Karina JAMKA oraz instruktor z Klubu 42. BLSz Natalia LEŚNIEWSKA z zespołem ZGRAJA, za co zebrali gromkie oklaski. Po takich wrażeniach można było posilić się wojskową grochówką. Nie zabrakło również konkursu o Wojsku Polskim, w którym radomianie mogli się wykazać wiedzą i wygrać nagrody ufundowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Sprzyjająca pogoda, dzień wolny od pracy, wiele atrakcji, historyczny związek Radomia z wojskiem i kontakt bezpośredni z żołnierzami, to wszystko sprawiło, że zjawiły się tłumy radomian na obchodach Święta Wojska Polskiego w Radomiu.

Tekst: p. Anna KUNA i p. Magdalena ZIETEK, fot.: plut. Michał BIAŁEK