Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Radom

Obchody z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się 15.08. br., w samo południe w Kościele Garnizonowym, mszą świętą w intencji żołnierzy i pracowników RON, której przewodniczył Biskup Radomski Henryk TOMASIK

W eucharystii udział wzięli: wiceminister Obrony Narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech PIKUŁA, Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI, Prezydent Radomia Radosław WITKOWSKI, władze rządowe, samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, żołnierze oraz licznie zebrani Radomianie.

Po zakończeniu mszy świętej, na placu przed Kościołem Garnizonowym Komendant Garnizonu Radom mjr Ireneusz BĘBENEK złożył meldunek Sekretarzowi Stanu w MON, odegrano hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga państwowa. Odczytano również Apel Pamięci. Święto Wojska Polskiego było także doskonałą okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie wojskowe, a także licznych odznaczeń, wśród których znalazły się – złote, srebrne i brązowe medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.  Część oficjalna zakończyła się złożeniem kwiatów przez poszczególne delegacje na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Po oficjalnych uroczystościach, na placu Corazziego przed Urzędem Miejskim odbył się Piknik Rodzinny pn. „Wierni Polsce” zorganizowany przez 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego pod honorowym patronatem  Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA, który oficjalnie otworzył festyn.

Na tegorocznych obchodach mieliśmy przyjemność wysłuchania i oglądania Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, natomiast widowiskowy pokaz musztry paradnej i wspaniały  koncert dała Orkiestra Wojskowa z Radomia. Dla dzieci organizatorzy przygotowali gry, zabawy, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Spektakularny popis dali Stalowi Rycerze czyli bracia SZATECCY, którzy wprowadzili widownię w czasy średniowiecza i pokazali zmagania z mieczem w walkach rycerskich. Zagrał również zespół Zgraja oraz seniorzy z Klubu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego czyli zespół „Orliki”. Dla wszystkich fanów żołnierskiej kuchni czekała tradycyjna grochówka.

Radomianie mogli również zwiedzić stoiska promocyjne służb mundurowych m.in. 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szkół ZDZ, Fabryki Broni „Łucznik”, Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Aresztu Śledczego. Tuż przy głównym wejściu do Urzędu Miejskiego stały pojazdy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, a przy ul. Mickiewicza udostępniono zwiedzającym wystawę statyczną sprzętu wojsk lądowych m.in.: czołg Leopard 2A5, samobieżny moździerz RAK, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, armatohaubica samobieżna KRAB, armatohaubica samobieżna DANA czy wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta.

Piękna pogoda, która dopisała tego dnia oraz wiele wojskowych atrakcji sprawiło, że na radomskim deptaku zjawiły się tłumy radomian.