Święto 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego

19 kwietnia br., 42. Baza Lotnictwa Szkolnego już po raz 7 obchodziła swoje święto. Dokładnie w samo południe, w hangarze nr 4 odbyła się uroczysta Msza polowa, celebrowana przez ks. mjr. Kryspina RAKA, ks. kan. lic. Jacka WIECZORKA oraz ks. Gabriela MARCINIAKA w intencji żołnierzy i pracowników jednostki. Gospodarzem uroczystości był Dowódca płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ, a wśród przybyłych byli: wyżsi przełożeni, władze parlamentarne i samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych i jednostek wojskowych Garnizonu Radom, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych, lokalnych szkół, kombatanci, seniorzy lotnictwa, żołnierze i pracownicy resortu Obrony Narodowej, łącznie udział wzięło ponad 600 osób.

W kolejnej części obchodów odbyła się zbiórka. Uroczystość prowadził Szef Sekcji Wychowawczej mjr Łukasz BARANOWSKI, który przedstawił uczestnikom przebieg uroczystości oraz wprowadził w jej tematykę. Następnie Dowódca uroczystości Szef Sztabu 42. BLSz ppłk Robert CZUBAK, złożył meldunek Szefowi Sztabu 4. SLSz płk. dr. Jarosławowi ROSIŃSKIEMU oraz Dowódcy 42. BLSz
płk. dypl. pil. Janowi SKOWRONIOWI.

Święto jednostki było doskonałą okazją do wręczenia żołnierzom, pracownikom resortu Obrony Narodowej oraz zaproszonym gościom wyróżnień, odznaczeń i podziękowań za współpracę. W tym wyjątkowym dniu nie mogło również zabraknąć przemówienia Dowódcy, który podczas swojego wystąpienia przypomniał najważniejsze wyzwania, które stoją przed jednostką, podsumował także dotychczasowe działania i podziękował za wysokie kwalifikacje i rzetelną pracę swoich podwładnych.

Tego dnia, w ramach Dni Otwartych Koszar już od godzin porannych młodzież z lokalnych szkół i przedszkoli odwiedzała naszą jednostkę. Zwiedzający mogli zajrzeć do wnętrza samolotów, posłuchać o codziennej pracy technika lotniczego oraz pilota, uczestniczyć w pokazie gaśniczym prezentowanym przez straż pożarną oraz obejrzeć sprzęt wojskowy. Największym powodzeniem cieszyło się stoisko
z urządzeniem do nauki i kontroli celowania „CYKLOP”.

Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i było wspaniałą promocją obronności wśród radomskiego społeczeństwa.

Tekst: p. Anna KUNA; Foto: p. Monika MALARCZYK, st. szer. Karol SYKUŁA.