Święto 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego i 20-lecie Zespołu Akrobacyjnego Orlik

20 kwietnia br., obchodziliśmy Święto 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz Jubileusz 20-lecia Zespołu Akrobacyjnego Orlik. Z tego tytułu już od samego rana dzień obfitował  w atrakcyjne wydarzenia. I tak w Klubie 42. BLSz „Orliki” świętowały powstanie Zespołu, nie zabrakło ciekawych wystąpień i mnóstwo retrospekcji
w relacjach byłych jak i obecnych członków Zespołu. Ogromnym zaszczytem dla pilotów, było wręczenie przez Prezydenta Miasta Radomia na ręce mjr. pil. Dariusza STACHURSKIEGO najwyższego odznaczenia samorządu, czyli medalu Bene Merenti Radomiensis (Dobrze Zasłużonemu Społeczeństwo Radomia).

W tym samym czasie na terenie jednostki odbywał się Dzień Otwartych Koszar. Zainteresowani mogli obejrzeć sprzęt oraz statki powietrzne  będące na wyposażeniu naszej jednostki oraz 4. SLSz. Nie zabrakło samolotów PZL 130 Orlik, M-28 Bryza, TS – 11 Iskra, SW-4 Puszczyk, a największe zainteresowanie wzbudzał M-346 Master. Młodzież chętnie zwiedzała także liczne wystawy i stoiska promocyjne, mogła także zakosztować wojskowego specjału jakim jest grochówka.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13, polową mszą świętą, której przewodniczył biskup polowy WP gen. bryg. bp Józef GUZDEK. W kolejnej części odbył się uroczysty  apel pod Wojskowym Portem Lotniczym, gdzie Dowódca Uroczystości Szef Sztabu 42. BLSz płk Robert CZUBAK złożył meldunek wiceministrowi Wojciechowi SKURKIEWICZOWI, któremu asystowali  Inspektor SP gen. bryg. Mirosław JEMIELNIAK i Dowódca 42. BLSz płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ, po czym dokonali przeglądu pododdziałów. Wśród zaproszonych  gości były władze parlamentarne i samorządowe, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostką, przedstawiciele organizacji kombatanckich i szkół,  seniorzy lotnictwa, sympatycy wojska, żołnierze i pracownicy RON. Uroczysty Apel był również doskonałą okazją do wręczenia awansów na wyższy stopień wojskowy oraz  wyróżnień i podziękowań gościom, zasłużonym żołnierzom oraz pilotom ZA Orlik.

Uwieńczeniem obchodów Święta 42. BLSz oraz 20-lecia Zespołu Akrobacyjnego Orlik była uroczysta defilada, którą uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia oraz  Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Dęblina, zaś Zespół Biało-Czerwone Iskry  zaakcentowały na niebie flagę Polski.

Tekst: p. Anna KUNA; Foto: st. kpr. Michał BIAŁEK.