Sierpniowe pola chwały. 75. Rocznica bitwy pod Studziankami

W gorące lato 1944 roku w Studziankach na przyczółku warecko-magnuszewskim doszło do wielkiej bitwy. Wojska polsko-radzieckie broniły przyczółka przed dywizjami niemieckimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił polsko-radzieckich, a na pamiątkę tamtych wydarzeń w 1969 roku do nazwy wsi dodano drugi człon – Pancerne.

11.08 br., minęła 75. rocznica bitwy pod Studziankami, z tej okazji odbyły
się uroczystości patriotyczno – religijne, w których udział wzięli: przedstawiciele władz państwowych, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, oraz duchowieństwa, Dowódca Garnizonu Radom płk pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI wraz z zastępcą płk. Tomaszem PŁOWASIEM, przedstawiciele środowisk kombatanckich, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy z terenu powiatu kozienickiego i całego Mazowsza.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.30 przy pomniku mauzoleum polową mszą świętą, której przewodniczył Biskup Radomski Henryk TOMASIK.  Następnie odegrano Hymn Polski, a na maszt została wciągnięta flaga narodowa. Został odczytany Apel Pamięci, a Kompanie Reprezentacyjne z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oddały salwę honorową. Uwieńczeniem obchodów 75. rocznicy bitwy pod Studziankami było złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje pod Mauzoleum Bohaterów Studzianek.

Po uroczystościach oficjalnych, na terenie Skansenu odbył się Piknik Historyczny, podczas którego zaplanowano m.in. pokazy sprzętu bojowego, pokaz dynamiczny czołgów, inscenizacja historyczna, desant spadochroniarzy „Cichociemnych” oraz liczne prezentacje i wystawy.

Tekst i fot. Anna KUNA