W środę, 8 maja w Radomiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa. Uroczystości na pamiątkę zakończenia II wojny światowej w Europie i zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami rozpoczęła Msza święta w kościele garnizonowym. W tym dniu święto patronalne obchodzi także parafia wojskowa pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Radomiu.
– Z okazji odpustu św. Stanisława biskupa i męczennika, jednego z trzech głównych patronów naszej ojczyzny spotykamy się, by dziękować dobremu Bogu za zakończenie II wojny światowej – zaznaczył w trakcie homilii ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu, który także przewodniczył Eucharystii. Mówił też: – Św. biskup Stanisław jest przykładem mocy słowa. Można mieć całą armię, można być fizycznie silnym, a wobec mocy słowa być bardzo słabym. Te słowa, które mają siłę, mają moc, to są słowa prawdy płynącej od Boga, to są słowa miłości, która ostatecznie zwycięża. Pozornie biskup Stanisław przegrał, bo został zabity, ale on zwyciężył głosząc prawdę, bo ostatecznie prawda zwycięża.
Ks. Marciniak odniósł się także do wojny w Ukrainie: – Człowiek stawia się w miejscu Boga, chce kierować światem, wprowadzając swoją prawdę, ale tylko Boża prawda zwycięża, a ludzka zawsze wcześniej czy później przegra. W tym jest nasza nadzieja na ustanie wojny w Ukrainie:
Po Mszy św. obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej przeniosły się na plac przed kościołem garnizonowym. Były okolicznościowe wystąpienia, Apel Pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wręczono także medale i odznaki pamiątkowe odznaczonym żołnierzom.
W uroczystościach wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, który podkreślił: – Gromadzimy się, by wspólnie uczcić święto zwycięstwa, dzień, w którym przypominamy sobie o zakończeniu jednego z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości – II wojny światowej. Święto zwycięstwa to również przypomnienie o ciężarze odpowiedzialności, jaki spoczywa na naszych barkach jako obywatelach wolnych państw. Musimy ciągle pamiętać o lekcjach historii, aby nigdy więcej nie dopuścić do tak straszliwych wydarzeń jak te, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Niech dzisiejsze obchody będą dla nas wszystkich czasem refleksji oraz odnowienia naszego wspólnego zobowiązania do budowania lepszego świata:
Zastępca prezydenta Radomia Łukasz Molenda mówił: – Ponure ślady tej wojny muszą być przestrogą dla następnych pokoleń. Najwyższą czcią otaczamy naszych bohaterów, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny przed totalitarnym zagrożeniem:
W uroczystościach udział wzięły władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz związków i stowarzyszeń kombatanckich.
Domena publiczna: https://radioplus.com.pl/index.php/radom/75972-radomianie-uczcili-79-rocznice-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej