OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11. listopada br., obchodziliśmy Narodowy Dzień Niepodległości. Niestety w związku z panującą pandemią oraz ze względów sanitarno-epidemiologicznych, w tym roku uroczystości miały wyjątkowo skromny charakter i zostały ograniczone do minimum.

O godzinie 11.00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu  została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Biskup Radomski Henryk TOMASIK. W uroczystościach udział wzięły władze parlamentarne, samorządowe, Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI oraz lokalna społeczność. 

Pod  Pomnikiem Czynu Legionów znajdującym się w centralnej części Rynku Miasta kazimierzowskiego, 42. Baza Lotnictwa Szkolnego wystawiła wartę honorową, a służby mundurowe, przedstawiciele władz, instytucji oraz organizacji pozarządowych złożyli wieńce.

W przeddzień święta, podczas uroczystej zbiórki Dowódca 42. BLSz płk pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI, wręczył żołnierzom awanse na wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych oraz za zaangażowanie i trud włożony w służbę na rzecz naszej Ojczyzny.

Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i samorządny już wcześniej. W sobotę, 2 listopada 1918 roku, po mszy za poległych w kościele św. Katarzyny, z gmachu Cesarsko-Królewskiej Komendy Powiatowej (dziś Urząd Miejski w Radomiu przy pl. Corazziego) zdjęto znaki okupacyjne, a zawieszono biało-czerwoną flagę, polskiego orła legionowego, herb Miasta Radomia i portret Józefa Piłsudskiego. 

Tekst i fot. Anna KUNA