– Nie potrzeba nam wojny, żeby powtórzyć Katyń. Możemy sobie fundować Katyń sami, każdego dnia – mówił ks. ppłk Łukasz Hubacz, proboszcz parafii garnizonowej św. Stanisława Biskupa w Radomiu. 13 kwietnia celebrowany był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W trakcie homilii ks. ppłk Hubacz podkreślił: – Nie potrzeba nam wojny, żeby powtórzyć Katyń. Możemy sobie fundować Katyń sami, każdego dnia; Katyń, którego symbolem już nie jest strzał w tył głowy, ale Katyń likwidowania wartości, ataku na wartości. Można fundować Katyń w białych rękawiczkach, odzierając i zgadzając się na to odzieranie ze znajomości historii, z wymagań, ze znajomości wybiórczej historii, też bez wymagań, bez Chrystusa, jego Ewangelii, bez kościoła, byleby dostępne były wszelkie używki i możliwości dostępu do nich. Tak robili z nami okupanci ci ze wschodu i z zachodu, tak robili zaborcy. Dawali coś, a zabierali więcej. I tak się dokonuje Katyń otumanienia, a ludzie się cieszą i biją brawo. Ks. Hubacz przytoczył także słowa Papieża Jana XXIII: „Człowiek odłączony od Boga, od kościoła, od wartości, od korzeni, od historii staje się straszny dla siebie i dla innych”:
Wcześniej obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
W programie uroczystości była modlitwa w intencji pomordowanych, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Katyńskim. Złożono również kwiaty przy Dębach Pamięci, posadzonych z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej u zbiegu ul. Wernera i Szarych Szeregów.
5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.
Data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 13 kwietnia – została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów, a 50 lat później władze radzieckie przekazały Polsce dokumenty dotyczące zbrodni. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku.
Tekst i foto z: https://radioplus.com.pl/radom/75659-w-radomiu-uczcili-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskiej