Premiera filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszce, pierwszej kobiecie odznaczonej Orderem Virtuti Militari w II Rzeczypospolitej

13 i 15 grudnia 2019 r., w Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające 120. rocznicę urodzin radomskiej sanitariuszki, Damy Orderu Virtuti Militari, zamordowanej w 1920 roku przez bolszewików – Teresy Grodzińskiej. Obchody były objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

1 września br. przypada 100. rocznica śmierci tej bohaterskiej sanitariuszki, która oddała swoje życie broniąc wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Teresa Grodzińska była pierwszą kobietą (i jedną z pierwszych osób) odznaczoną przez II RP Orderem Virtuti Militari i jedną z dwu kobiet odznaczonych nim w czasie trwania wojny – do traktatu ryskiego (18 III 1921 r.). 

30 sierpnia br. w Kościele Garnizonowym w ramach przywracania pamięci polskim bohaterom narodowym planowane są obchody upamiętniające 100. rocznicę śmierci Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari w II Rzeczypospolitej, poległej męczeńską śmiercią w 1920 r.

Nad obchodami Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej. (Ośrodek Kultury i Sztuki “Resursa Obywatelska w Radomiu)