Przed kościołem została otwarta wystawa “Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”. Ekspozycja poświęcona jest kapelanom wojskowym zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.
Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. – W tej Eucharystii chcemy szczególnie pamiętać o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, o kapelanach, którzy do końca byli ze swoimi żołnierzami i prowadzili ich do Pana Boga, udzielali im sakramentów na ziemi nieludzkiej w Katyniu i innych obozach śmierci czasu II wojny światowej – powiedział ks. kpt. Tomasz Serwin, proboszcz parafii wojskowej w Radomiu.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. płk SG Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego, dziekan Straży Granicznej i kapelan Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich.
W homilii ks. Kępa przywołał postać ks. mjr. Edwarda Chomy, awansowanego pośmiertnie na stopień podpułkownika, proboszcza parafii wojskowej w Radomiu w latach 1936-1939, który do niewoli dostał się po 17 września 1939 roku. Był więziony w Szepietówce, Starobielsku i w Kozielsku.
Kaznodzieja podkreślił, że zły wojenny los połączył w obozach żołnierzy należących do różnych Kościołów, a także i wyznawców judaizmu. – Zachowały się przy pomordowanych zapiski, które świadczą o tym, że kiedy to jeszcze było możliwe jeńcy wyznania mojżeszowego, protestanckiego, prawosławnego masowo uczestniczyli w nabożeństwach katolickich i przy końcu Mszy św. łączyli się w bratnim chóralnym śpiewie hymnów religijnych. Podobnie też katolicy brali udział w nabożeństwach innych wyznań. Oto właśnie widzimy głód Boga wśród uwięzionych, wśród tych, którzy zaczęli tracić nadzieję, bo miesiące uwięzienia się przeciągały, tych, którzy byli zalęknieni o los swoich bliskich, tych, których musieli zostawić, idąc na wojnę. Zauważamy ową pokorną posługę duchownych wojskowych wbrew ograniczeniom, wbrew zakazom. I to właśnie takie przesłanie odczytujemy z tej wystawy mającej jakże wymowny tytuł “Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…” – mówił ks. Kępa.
Wystawa prezentuje sylwetki kapelanów Wojska Polskiego różnych wyznań, którzy zostali zamordowani przez NKWD na Wschodzie w 1940 roku. Po raz pierwszy została zaprezentowana na Dworcu Centralnym w Warszawie w kwietniu 2023 roku.
– Wystawa powstała rok temu w 80. rocznicę odkrycia zbrodni katyńskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich i Ordynariatu Polowego oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Polskich Kolei Państwowych. Przybliża ona postacie kapelanów katyńskich, czyli oficerów Wojska Polskiego różnych wyznań. Zginęli oni wiosną 1940 roku w Katyniu razem ze swoimi podopiecznymi oficerami Wojska Polskiego. Radomska kopia wystawy powstała dzięki wsparciu Cezarego Brymory, którego dziadek – Tadeusz Brymora – zginął w Miednoje. Gdy dowiedział się, że jestem zaangażowany w upamiętnienie kapelanów katyńskich, postanowił sfinansować wystawę, która jest prezentowana na ziemi radomskiej. Będziemy ją pokazywać w parafiach diecezji radomskiej – mówi Filip Chrzanowski, radny powiatu radomskiego i kustosz wystawy pamięci kapelanów katyńskich.
Przed kościołem garnizonowym wystawa będzie czynna do końca września.
Tekst : https://radom.gosc.pl/doc/8916982.Pamieci-kapelanow-wojskowych-ofiar-zbrodni-katynskiej
Zdjęcia: szer. Kacper Wlazło