OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

  18 lipca 2021

 1. W środę zapraszamy o godz. 12.00 na Mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 2. W tym tygodniu patronują nam: w czwartek 22 lipca
  – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów,
  – w piątek 23 lipca – św. Brygida zakonnica, patronka Europy,
  – w sobotę 24 lipca – św. Kinga, dziewica
 3. Decyzją Papieża Franciszka – przyszła niedziela po raz pierwszy będzie obchodzona jako Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Decyzja o ogłoszeniu tych obchodów zapadła
  w czasie naznaczonym pandemią i cierpieniem najstarszych pokoleń na całym świecie
  w minionych miesiącach. Wprowadzenie takiej narracji przeżycia w całym Kościele tego dnia to celowy wybór, który wynika ze świadomości, że osoby starsze – wszystkie osoby starsze, także te, które nie są babciami i dziadkami – potrzebują środowiska rodzinnego,w którym mogą żyć,
  a także, że konieczne jest, aby rodziny uświadomiły sobie rolę, jaką odgrywają ich starsi członkowie. Na podstawie dokumentów, które wprowadzają w ten dzień – zachęca się do modlitwy wspólnotowej w int., dziadków i osób starszych, jak również do odwiedzin ludzi starszych, a  nade wszystko okazania uczynku miłosierdzia. Tego dnia podczas Mszy św. będziemy modlić się za dziadków i osoby starsze. Zostanie również odczytane orędzie Papieża. Tego dnia istnieje możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Osoby starsze mogą uzyskać odpust uczestnicząc w jednej z Mszy św. odprawianych z okazji tego Światowego Dnia. Z uwagi na nadal utrzymujący się stan zagrożenia zdrowia i fakt, że niektórzy seniorzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć we Mszy św. z powodów zdrowotnych, odpust obejmie również tych, którzy będą uczestniczyli we Mszy za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Światowym Dniu wykonają “uczynek miłosierdzia”, odwiedzając samotną osobę starszą. W miejscach, gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, aby uniknąć zarażenia, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne.
 4. Odpowiadając na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – przyszła niedziela  25 lipca br. będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Tego dnia – zebrane ofiary do puszek po Mszy św. zostaną przekazane dla poszkodowanych  za pośrednictwem Caritas Polska.
 5. Również 25 lipca 2021 obchodzić będziemy w Kościele w Polsce zakończenie XXII tygodnia św. Krzysztofa. Obchody te organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i związane są ze wspomnieniem świętego Męczennika ze starożytności chrześcijańskiej, św. Krzysztofa, który jest czczony jako Patron Kierowców i Podróżujących. Stowarzyszenie misyjne MIVA Polska i w tym roku zwraca się
  z serdeczną prośbą do wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich o udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na rzecz misyjnych środków transportu. Wśród tegorocznych potrzeb, oprócz pojazdów do dyspozycji misjonarzy, znalazły się wózki dla niepełnosprawnych na misjach, które MIVA nazywa „Promieniami Miłosierdzia”. Potrzeby te obejmują zakup blisko 700 wózków, do miejsc i krajów, gdzie pracują polscy misjonarze. Pomoc ta jest szczególnym znakiem solidarności z najsłabszymi w tym trudnym czasie pandemii. Ofiary składane w naszej parafii w najbliższą niedzielę podczas błogosławieństwa kierowców przy  pojazdach, po Mszy św. o godz., 10.30 i 12.00, będą przeznaczone na wspomniany cel.
 6. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
  W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE.

  W  związku  z  dynamiczną  sytuacją  epidemiczną  w  Europie  oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii,  Hiszpanii,  Holandii  czy  Francji,  służby  medyczne  informują,  że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń. Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Równocześnie  proszę  niezaszczepionych,  by  pamiętali  o  tym,  że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”. Jak informują służby medyczne,
  w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób,co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów.
 7. Nuncjatura Apostolska w Polsce, w dniu 16 lipca br., poinformowała, że „Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą białostockim dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka”. Równocześnie Nuncjusz Apostolski poinformował, że Ojciec Święty zlecił Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi, Arcybiskupowi Białostockiemu Nominatowi, „posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego ordynariatu polowego do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez nowego ordynariusza wojskowego”

     Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!