14.10 br., na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu został odsłonięty Pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Było to zwieńczenie wielomiesięcznych działań społecznych komitetu, który chciał uhonorować partyzantów poległych w bitwie pod Zwoleniem w starciu z Armią Czerwoną.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.30 od wprowadzenia historycznego przez przedstawiciela radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz koncertu patriotycznego pod hasłem „Niepodległa”. O godzinie 15.00 odprawiona została eucharystia w intencji Niezłomnych poległych pod Zwoleniem, koncelebrowana przez ks. bp. Piotra TURZYŃSKIEGO, ks. mjr. Kryspina RAKA oraz ks. kan. Bernarda KASPRZYCKIEGO. W uroczystościach udział wzięły władze parlamentarne, samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, rodziny żołnierzy poległych z bitwie pod Zwoleniem 15 czerwca 1946 roku, poczty sztandarowe oraz licznie przybyła społeczność Gminy Zwoleń. Podniosłości uroczystości dodała Kompania Honorowa 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz Orkiestra Wojskowa z Lubina.
Po złożeniu meldunku przez Komendanta Garnizonu Radom mjr Ireneusza BĘBENKA Szefowi Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Markowi SUSKIEMU, został odsłonięty i poświęcony Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, następnie kpt. Rafał ŁYŻWA odczytał Apel Poległych, a Kompania Honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową. Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem.
Do bitwy Żołnierzy Niezłomnych doszło w czerwcu 1946 roku, w skutek której sześciu poległych partyzantów pogrzebano pod murami cmentarza obok żołnierzy Wermachtu, zabraniają najbliższym i mieszkańcom oddawania im czci. Mimo szykan i represji w 1989 r., koledzy poległych ze Związku Zbrojnej Konspiracji wybudowali grobowiec na miejscu złożenia ich doczesnych szczątków, a w ubiegłym roku w Zwoleniu zawiązał się komitet, który dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Pamięci Narodowej i sponsorów wybudował grobowiec wraz z pomnikiem.
Tekst i fot.: p. Anna KUNA