Dnia 1. Września br. na cmentarzu w Iłży delegacje złożyły wiązanki na grobie kpr. Władysława Drożdża. Wśród uczestników wydarzenia byli obecni: Pan Paweł Dycht – reprezentujący Pana Ministra Wojciecha Skurkiewicza, Pan płk pil. Maciej Siemiński – dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Burmistrz miasta Iłży Pan Przemysław Burek oraz Naczelnik Delegatury IPN w Radomiu Pani Danuta Pawlik. Modlitwę przy grobie bohatera wrześniowych zmagań odmówił ks. mjr Łukasz Józef Hubacz – kapelan garnizonu Radom i Grójec.
Poniżej przedstawiamy krótki życiorys żołnierza walk na Westerplatte – którego mogiłę odwiedziły wspomniane powyżej osoby.
Władysław Dróżdż.
Urodzony 20 lipca 1915 r. w Chwałowicach. Do służby wojskowej został powołany w 1937 r. do
4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. 17 marca 1939 r. przybył na Westerplatte w stopniu starszego legionisty jako karabinowy, gdzie 21 maja został mianowany do stopnia kaprala. W czasie obrony walczył w obsłudze wartowni nr l. Był ranny. W niewoli przebywał do 1943 r. w Stalagu I A.
Po udanej ucieczce do Pakosławia ukrywał się na strychu w czworakach u brata Stefana. Poszukiwany przez żandarmerię w kwietniu 1943 r. po ujawnieniu się został skierowany do pracy
w ogrodnictwie w pakosławskim majątku znajdującym się pod zarządem niemieckim. 11 stycznia 1945 r. został wywieziony w okolice Wrocławia, gdzie pracował przy naprawie torów kolejowych.
20 czerwca 1945 r. chory i skrajnie wycieńczony powrócił do domu. Zmarł 30 kwietnia 1946 r.
W 1994 r. na jego mogile z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego umieszczono tabliczkę
z napisem „Obrońca Westerplatte”*.
Zdjęcia Szymon Baranowski
Tekst P. T.