Obchody Radomskiego Czerwca ’76

25 czerwca br. w Radomiu obchodziliśmy rocznicę pamiętnych wydarzeń, kiedy to 44 lata temu około 25 tysięcy osób wyszło na ulice miasta, by pokazać swoje niezadowolenie spowodowane planowanymi przez rząd PRL podwyżkami. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Zatrzymano ponad 650 osób, a pracę straciło ok. 900 radomian.

Pamięć bohaterów Czerwca ’76 uczcił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej DUDA, składając kwiaty przed pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych w Radomiu.  
W uroczystościach, które ze względu na panującą pandemię miały dużo skromniejszy wymiar uczestniczyli również: ministrowie, wiceminister obrony narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, parlamentarzyści, władze samorządowe, Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej SIEMIŃSKI, Szef NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych i Szef radomskiej Solidarności Zdzisław MASZKIEWICZ, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, przedstawiciele społeczności Radomia oraz licznie zebrani  uczestnicy protestu sprzed lat.

Centralnym punktem obchodów była wieczorna Msza Święta w Katedrze Radomskiej pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika, który w homilii przypomniał przebieg wydarzeń z czerwca 1976 roku oraz represje, jakie przechodzili uczestnicy protestu. Wiele uwagi poświęcił również ks. Romanowi Kotlarzowi, kapelanowi radomskiego Czerwca ’76.

Tekst i foto: Anna KUNA

Więcej: Radio Plus