Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 42. BLSz

11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po niemal 123 latach zaborów. Kultywując pamięć naszej tożsamości narodowej, żołnierze i pracownicy RON uczestniczyli w wielu uroczystych przedsięwzięciach organizowanych z tej okazji.

Obchody rozpoczęto 10 listopada, koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Kapeli Góralskiej „Góralska Hola” oraz działających w Klubie 42. BLSz, Zespołu Wokalnego „Orliki” i solistki Kariny JAMKI.

Po ciekawym programie artystycznym społeczność bazy udała się na Plac Apelowy, gdzie przeprowadzono uroczysty apel, podczas którego wręczono nominacje na wyższy stopień wojskowy oraz wyróżniono żołnierzy i pracowników RON. Dowódca płk. dypl. pil. Jan SKOWROŃ, w swoim wystąpieniu podkreślił niebagatelne znaczenie Narodowego Święta Niepodległości, będącego wyrazem hołdu i pamięci bohaterów poległych o wolność Ojczyzny. Przypomniał również jak ważne dla tożsamości narodowej i świadomości kolejnych pokoleń Polaków jest kultywowanie postaw patriotycznych. Na zakończenie swojego wystąpienia pogratulował awansowanym i wyróżnionym, a także wyraził wdzięczność podwładnym za bardzo dobrą służbę i pracę.

Uroczystości garnizonowe odbyły się 11 listopada. Rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną przez Biskupa Henryka TOMASIKA.  Gospodarzami byli, Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil Jan SKOWROŃ oraz Prezydent Miasta Radomia Radosław WITKOWSKI.              Po nabożeństwie, uczestnicy przemaszerowali na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie odegrano Hymn Państwowy i odczytano Apel Pamięci.  W obchodach udział wzięli parlamentarzyści ziemi radomskiej, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, władze samorządowe, kombatanci, młodzież radomskich szkół, grupy rekonstrukcji historycznej oraz społeczność radomska.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Obchody rocznicowe uświetnił udział Orkiestry Wojskowej oraz Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego 42. BLSz.

Tekst: mjr Łukasz BARANOWSKI;

Foto: st. chor. Tomasz SZCZERBIŃSKI, p. Agnieszka BERNAT;