Obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

11 listopada br. w Garnizonie Radom uczciliśmy  Narodowe Święto Niepodległości w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 12.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną przez Biskupa Radomskiego Henryka TOMASIKA. Gospodarzem uroczystości był Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ oraz Prezydent Radomia Radosław WITKOWSKI. Wzięły w nich udział władze parlamentarne i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, środowiska kombatanckie, uczniowie radomskich szkół oraz setki radomian.

Po zakończeniu mszy, wszyscy jej uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Czynu Legionów Marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO, usytuowanego w centralnej części Rynku Miasta Kazimierzowskiego. Pochód poprowadził Komendant Garnizonu Radom mjr Ireneusz BĘBENEK,  za nim podążyła Orkiestra Wojskowa z Radomia, Kompania Honorowa 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, ułani pododdziału konnego Szwadronu Radomskiego, poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości. Po przemówieniach okolicznościowych nadszedł czas na awanse, które z rąk Dowódcy 42. BLSz płk. dypl. pil. Jana SKOWRONIA odebrało 11 oficerów, 34 podoficerów oraz 6 szeregowych. Wśród wyróżnionych znaleźli się również  liczni pracownicy Resortu Obrony Narodowej. W kolejnej części obchodów mjr Rafał ŁYŻWA odczytał Apel Pamięci, a żołnierze Kompanii Honorowej oddali salwę honorową. Na zakończenie uroczystości, które odbywały się w podniosłej atmosferze w asyście dźwięku werbla, poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego.

Warto przypomnieć, że 100 lat temu  kiedy to Marszałek Józef PIŁSUDSKI odebrał od Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co dzisiaj czcimy jako początek niepodległości, Radom był już wtedy od 10 dni niepodległy, gdyż 2 listopada obywatele miasta reprezentowani przez Komitet Pięciu, doprowadzili do rozbrojenia garnizonu austriackiego, przejęcia władzy i powołania wolnego miasta wolnych obywateli  – Republiki Radomskiej, z własnym rządem, policją i wojskiem. Nasze miasto było pierwszym w Królestwie Polskim, które proklamowało niepodległość.

Tekst i fot.: p. Anna KUNA