Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Bieg Tropem Wilczym w Garnizonie Grójec

W piątek 1 marca 2019 r. żołnierze i pracownicy RON 1. Ośrodka Radioelektronicznego rozpoczęli uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach wystawy pt. „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50” prelekcję historyczną wygłosił dr Arkadiusz Kutkowski – przedstawiciel Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu,  przybliżył słuchaczom postać Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” – żołnierza zaangażowanego w działalność konspiracyjną na terenie powiatu radomskiego i kozienickiego, związanego w latach 1945 – 1946 z organizacją ZZK. Dalsza część obchodów odbyła się na Placu Wolności w Grójcu przed pomnikiem Gloria VICTIS. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Poseł na Sejm RP  Dariusz Bąk, Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda, władze samorządowe, młodzież szkolna, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy Grójca oraz kombatanci –  mjr Marian Kołomański, kpt. Stanisław Zięba, mjr Zygmunt Latoszyński. Odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa ku czci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów walki podziemnej, zapalono symboliczny znicz.

Kolejna część uroczystych obchodów odbyła się 3 marca 2019 r. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu, mszę odprawili proboszcz ks. Mirosław Lewaszkiewicz oraz kapelan Garnizonu Grójec, Proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu ks. ppłk Kryspin Rak. 

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Wolności w Grójcu, gdzie odbywała się IV edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych  „Tropem Wilczym”. Dowódca 1. Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera przywitał zebranych: Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, władze miejskie i powiatowe,  wszystkich zgromadzonych mieszkańców ziemi grójeckiej.

O godzinie 13.00, do biegu przystąpiły dzieci, które pokonały 0,5 km. Następnie odbył się do marsz oraz bieg na dystansie 3500 m oraz bieg główny – 1963 metry. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki i pamiątkowe medale.

Na zakończenie Dowódca 1. ORel. wraz z  uczestnikami biegu zapalili symboliczny znicz i złożyli kwiaty pod tablicą „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym Walczącym Na Ziemi Grójeckiej O Wolną I Niepodległą Polskę”. Zgromadzeni mogli skosztować żołnierskiej grochówki,  obejrzeć  wystawę historyczną poświęconą żołnierzom wyklętym, namioty promocyjne 1.ORel, WKU Warszawa – Mokotów, 61. Batalionu Lekkiej Piechoty, w których wystawiono wyposażenie i sprzęt wojskowy.

W dniu biegu rozpoczęto również honorową zbiórkę krwi w ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej „SpoKREWnieni Służbą”. Żołnierze i mieszkańcy – oddali 9 litrów krwi.