Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów –
z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych
na terenach okupowanych przez ZSRR.     
Z tej okazji w Garnizonie Radom odbyły się uroczystości, które ze względu na panującą epidemię SARS CoV-2 i obowiązujące obostrzenia miały skromny wymiar. Aby oddać hołd pomordowanym, Pan Paweł DYCHT- zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON reprezentujący Sekretarza Stanu w MON Pana Wojciecha SKURKIEWICZA oraz Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej SIEMIŃSKI złożyli kwiaty pod tablicą wokół której posadzono 36 Dębów  Pamięci dla uhonorowania polskich oficerów i policjantów oraz jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze przez NKWD w 1940 roku, znajdującej się na skwerze przy ulicy Wernera i ul. Szarych Szeregów w Radomiu.     

Następnie o godzinie 11.00 delegacja złożyła  kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu oraz na grobie Pani Teresy DUSZYŃSKIEJ – prezes radomskiego stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej, która odeszła 25 grudnia 2020 roku.     


W uroczystościach udział wzięły służby mundurowe Garnizonu Radom, władze samorządowe oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich, a 42. Baza Lotnictwa Szkolnego wystawiła wartę honorową.      Uroczystości zakończyła msza święta w naszym kościele w intencji 22 tysięcy Polaków pomordowanych w blisko 30 obozach sowieckich.  

Tekst i fot. Anna KUNA