Obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Radomiu

1 września br., uczciliśmy 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym,  którą celebrowali ks. mjr Kryspin RAK – proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu i ks. kan. Stanisław DRĄG. Wzięli w nich udział: wiceminister Obrony Narodowej Wojciech SKURKIEWICZ, parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kombatanci oraz młodzież radomskich szkół. Po mszy obchody przeniosły się na  plac przed świątynią, gdzie nastąpiło złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, którego reprezentował Dowódca Grupy Obsługi Technicznej,  po czym odegrano Hymn, a na maszt wciągnięto flagę państwową. W kolejnej części uroczystości odczytano Apel Pamięci, a Kompania Reprezentacyjna 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową. Na zakończenie pierwszej części obchodów poszczególne delegacje złożyły  kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Druga część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Żołnierzy 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego znajdującym się przy ulicy Malczewskiego. Jest to miejsce szczególne, gdyż upamiętnia  blisko 3 tyś. żołnierzy z regionu radomskiego, którzy 1 września 1939 roku jako pierwsi stawili czoło niemieckiej agresji. Aby uczcić pamięć bohaterów, pod pomnikiem  zostały złożone kwiaty i zapalone znicze .

Tekst: p. Anna KUNA; Fot.: plut. Konrad BARAŃSKI