Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 1.ORel. w Grójcu oraz Warce.

Uroczystość rozpoczęła się w dniu 09.04.2017r. o godz. 12.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w intencji 96 osób tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010 roku oraz za wszystkich pomordowanych na Ziemi Katyńskiej i w innych nieznanych dotąd miejscach sowieckiej kaźni. Mszę Świętą odprawił ks. dziekan Stefan KAZULAK. We mszy świętej udział wzięli przedstawiciele  parlamentarzystów, samorządowcy ziemi grójeckiej, służby mundurowe, Dowództwo i żołnierze 1.ORel, harcerze, liczna społeczność i młodzież oraz poczty sztandarowe. Po zakończonej Mszy Świętej dalsze uroczystości odbyły się na placu przykościelnym przed pomnikami: Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Po odegraniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, odczytaniu Apelu Pamięci, Kompania Honorowa 1.ORel pod dowództwem kpt. Michała ŚNIADEGO oddała salwę honorową. Następnie delegacje parlamentarzystów, Starosta Powiatu Grójeckiego, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, księża, Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej KOZERA, przedstawiciele szkół, służb mundurowych oraz mieszkańców Grójca dokonali złożenia wieńców pod pomnikami.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Powiatu Grójeckiego, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec i Dowódca 1.Ośrodka Radioelektronicznego zapalili znicz przed pomnikami symbolizujący naszą pamięć o 96 osobach tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz za wszystkich pomordowanych na Ziemi Katyńskiej i w innych nieznanych dotąd miejscach sowieckiej kaźni.

W dniu 10.04.2017r. żołnierze 1. ORel wzięli udział w uroczystościach upamiętniające Zbrodnię Katyńska oraz katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem  w Warce . Obchody rozpoczął program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce zaprezentowany w  Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie odprawiono uroczystą Mszę Św. po której udano się na miejscowy cmentarz parafialny. Tutaj pod pomnikiem „Krzyże Katyńskie” został odczytany rys historyczny, apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Uroczystości zakończyło złożenie wiązanek przez zaproszone delegacje, oraz zapalenie symbolicznych zniczy przez Burmistrza Warki wraz z Dowódcą 1. ORel.

Tekst:  Krystyna Kruszewska
Zdjęcia: Dariusz Stankiewicz
Dariusz Wiśniewski