Narodowy Dzień Zwycięstwa w Garnizonie Radom

8 maja br., w Garnizonie Radom obchodziliśmy uroczyste zakończenie II wojny światowej. Z tej okazji w samo południe, w Kościele Garnizonowym odbyła się Msza święta, celebrowana przez Biskupa Radomskiego Henryka TOMASIKA. Organizatorem obchodów był m.in. Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ. W uroczystości udział wzięli: władze parlamentarne, samorządowe, weterani, kombatanci, przedstawiciele jednostek wojskowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, instytucji, uczelni, placówek oświatowych oraz radomska społeczność.

Po Mszy, na Placu Konstytucji 3 Maja odbył się Uroczysty Apel, podczas którego Komendant Garnizonu mjr Ireneusz BĘBENEK złożył meldunek Dowódcy Garnizonu płk. dypl. pil. Janowi SKOWRONIOWI. Następnie odegrano hymn państwowy i wręczono odznaczenia pamiątkowe „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. W kolejnej części obchodów kpt. Artur ROSZCZYK odczytał Apel Pamięci, a Kompania Reprezentacyjna 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową. Obchody zakończono złożeniem kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez poszczególne delegacje.

Narodowy Dzień Zwycięstwa został ustanowiony w celu  w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i jest świętem państwowym. Ustawa uchwalona w maju 2015 roku ustanawiająca święto jednocześnie znosi dekret z 8 maja 1945 roku o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności, które przypadało na dzień 9 maja.

Tekst i foto: p. Anna KUNA