Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Garnizonie Radom

1 marca br., w Radomiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, których celem było oddanie hołdu żołnierzom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Garnizonowe obchody, z udziałem Zastępcy Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. Tomasza PŁOWASIA, parlamentarzystów, władz rządowych i samorządowych, żołnierzy i pracowników RON 42. BLSz, przedstawicieli władz mundurowych, organizacji kombatanckich oraz lokalnych szkół i społeczeństwa. rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym, której przewodniczył Kanclerz Kurii Radomskiej ks. prał. dr Edward PONIEWIERSKI. Następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych im. Rotmistrza Pileckiego, odczytano również listy okolicznościowe od Ministra i Wiceministra Obrony Narodowej, przeprowadzony został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. W kolejnej części uroczystości poszczególne delegacje udały się pod Pomnik Żołnierzy WiN znajdujący się przy ul. Beliny Prażmowskiego, gdzie złożono kwiaty, oddając cześć bohaterom.

Również pamięć Żołnierzy Wyklętych, uczcili podczas porannego uroczystego apelu w 42. BLSz żołnierze i pracownicy RON, natomiast w Klubie 42. BLSz odbyła się prelekcja poświęcona chwalebnej działalności Żołnierzy WiN.

Warto nadmienić, że apel, uroczystości patriotyczno – religijne oraz prelekcja to nie jedyne przedsięwzięcia w 42. BLSz poświęcone pamięci żołnierzy niezłomnych. W dniu 26 marca br., społeczność bazy weźmie udział w ogólnopolskiej zbiórce krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem „SpoKREWnieni  służbą”.

Tekst: mjr Łukasz BARANOWSKI, p. Anna KUNA;
Foto: p. Anna KUNA.