Narodowe Święto Niepodległości w garnizonie Radom

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi PIŁSUDSKIEMU. 11 listopada 1918 roku został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów.

W tym roku, w 98. rocznicę odzyskania niepodległości, uroczystości garnizonowe rozpoczęły się o godzinie 12.30 mszą świętą w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.  Gospodarzem obchodów był Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ oraz Prezydent Miasta Radosław WITKOWSKI. Wzięli w nich udział również parlamentarzyści ziemi radomskiej, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, władze samorządowe, kombatanci, młodzież radomskich szkół, grupy rekonstrukcji historycznej oraz licznie przybyłe społeczeństwo.

Po liturgii uczestnicy przemaszerowali w stronę Miasta Kazimierzowskiego pod Pomnik Czynu Legionów. Na czele pochodu jechali ułani pododdziału konnego Szwadronu Radomskiego, maszerowała Orkiestra Wojskowa z Dęblina, Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Radom oraz pododdziały radomskich służb mundurowych.

Podczas uroczystości wystawiono wartę honorową przy Pomniku, następnie Komendant Garnizonu mjr Andrzej KALISIAK złożył meldunek Dowódcy Garnizonu  płk. dypl. pil. Janowi SKOWRONIOWI. Następnie odśpiewano hymn państwowy, Prezydent WITKOWSKI wygłosił przemówienie okolicznościowe,
po czym wręczono odznaczenia, m.in. wyróżniony został Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego medalem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Po odczytaniu Apelu Pamięci oddano salwę honorową, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odsłonięto także tablicę na Zamku Królewskim przy Skwerze Unii Radomsko – Willeńskiej, upamiętniającą złożenie hołdu pruskiego przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Johanna von TIEFENA – Kazimierzowi JAGIELLOŃCZYKOWI. To doniosłe wydarzenie dobitnie przypieczętowały wystrzały oddane z armat przez Strzelców Związku Strzeleckiego Oddziału Radomskiego.

Natomiast żołnierze i pracownicy wojska 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego uczcili Dzień Niepodległości również podczas uroczystej zbiórki 10 listopada br., na której wręczono m.in. nominacje na wyższe stopnie wojskowe. W tym samym dniu, w Klubie 42. BLSz  żołnierze wysłuchali prelekcji na temat: „Kilka słów z historii o 11 listopada 1918 roku Narodowym Święcie Niepodległości.”

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem Państwowym w ciągu roku, przypomina nam czym jest patriotyzm, poczucie dumy i tożsamości narodowej, a także daje czas na refleksje i pamięć o bohaterach, którzy zginęli w imię wolnej Ojczyzny.

Tekst i foto: p. Anna KUNA.