Narodowe Święto Niepodległości w garnizonie Grójec

W dniu 10 listopada 2016r. w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Garnizonie Grójec kompania honorowa wraz z pocztem sztandarowym 1.Ośrodka Radioelektronicznego uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach. Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta odprawiona na terenie szkoły.
Następnie po mszy świętej, przy pomniku Stanisława Staszica odbyło się ślubowanie klas pierwszych mundurowych, którym Dowódca 1.Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera wręczył certyfikaty. Uroczyste obchody zakończył apel pamięci i salwa honorowa, po czym Dowódca 1.Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera złożył wiązankę kwiatów i zapalił symboliczny znicz przy pomniku Stanisława Staszica.
Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej 1.ORel., Orkiestry Wojskowej z Radomia, pododdziałów klas pierwszych mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Grójcu, uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, którą odprawił ks. kapelan mjr Kryspin Rak. Mszę świętą koncelebrował gospodarz świątyni Ksiądz Dziekan Stefan KAZULAK, a Słowo Boże wygłosił ksiądz Zbigniew SUCHECKI. W mszy świętej uczestniczyli: parlamentarzyści, samorządowcy ziemi grójeckiej, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji z terenu powiatu grójeckiego, kombatanci, harcerze, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Grójca i okolic.
Po nabożeństwie kompania honorowa wraz z pocztem sztandarowym, pododdziałami żołnierzy 1.ORel., klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach, harcerzy Hufca ZHP Grójec, pocztów sztandarowych, członków Klubu Motocyklowego “Cobra” w asyście Orkiestry Wojskowej z Radomia przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego gdzie odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległościowy.

Dowódcy 1.ORel. płk Andrzejowi Kozerze meldunek złożył dowódca uroczystości ppłk Sławomir Bukowski. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła dalsza część uroczystości. Głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Pan Jacek STOLARSKI po czym zebrani wysłuchali Niepodległościowego Apelu Pamięci odczytanego przez mjr Piotra Struskiego, po którym kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w walkach za wolność Ojczyzny.
W dalszej części obchodów nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zapalenie znicza symbolizującego pamięć o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Capstrzyk niepodległościowy zakończyła defilada.

Tekst: mjr Adam Grzebalski
Zdjęcia: Dariusz Stankiewicz