Msza św. dziękczynna z okazji 30. rocznicy przywrócenia Ordynariatu Polowego

24 stycznia br., w Parafii Wojskowej pw. Św. Stanisława Biskupa odbyła się Msza św. dziękczynna z okazji 30. rocznicy przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr TURZYŃSKI. 

We mszy św. uczestniczyli: Sekretarz Stanu w MON Pan Wojciech SKURKIEWICZ, Dyrektor w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Paweł DYCHT, natomiast Dowódcę 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego reprezentował Szef Sztabu ppłk Ireneusz BĘBENEK. 

Uroczysta Msza święta była doskonałą okazją do wręczenia pamiątkowych medali „W służbie Bogu i Ojczyźnie” oraz medalionów wydanych z okazji setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce. Medal otrzymali: Pani Danuta PAWLIK naczelnik IPN Delegatura w Radomiu, ks. prał. Marek FITUCH wicekanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, Pan Paweł DYCHT zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Medaliony otrzymali: ppłk Ireneusz BĘBENEK, ppłk Łukasz BARANOWSKI, mjr Rafał ŁYŻWA i ks. Piotr WOSZCZYK. Na zakończenie liturgii proboszcz Parafii Wojskowej ks. ppłk Kryspin RAK podziękował wszystkim zgromadzonym za swój ponad 4 letni pobyt w Radomiu, gdyż decyzją JE Biskupa Polowego WP gen. bryg. Józefa GUZDKA od 1 lutego został skierowany do pracy duszpasterskiej w Bydgoszczy. Biskup Piotr TURZYŃSKI w imieniu Kościoła radomskiego podziękował ks. ppłk Kryspinowi RAKOWI za pracę duszpasterską i serdeczność z jaką organizowane były w Kościele Garnizonowym uroczystości rocznicowe czy modlitwy w intencji Ojczyzny.

Dekrety o przywróceniu Ordynariatu Polowego w Polsce oraz o jego statucie w Polsce wydała 21 stycznia 1991 r. Kongregacja Biskupów. Po wielu latach przerwy na czas PRL, Polska znów otrzymała biskupa polowego. Decyzja papieża Jana Pawła II o przywróceniu Ordynariatu Polowego w Polsce została uroczyście ogłoszona 31 stycznia 1991 r. w kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie. W tym historycznym momencie do świątyni, która znów stała się katedrą, przybyli: mianowany przez papieża biskupem polowym ks. prał. Sławoj Leszek GŁODŹ, abp Bronisław DĄBROWSKI, sekretarz generalny Episkopatu Polski oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

Tekst i fot,: Anna KUNA